Joga jako styl życia

0
2974

Większości joga kojarzy się z kilkoma charakterystycznymi pozycjami, które znane są ze zdjęć w internecie, gazet itp. Jednak joga to ogromna wiedza, filozofia i styl życia obejmująca dużo więcej niż tylko pozycje ciała.

Joga

Joga jest metodą praktyczną, uniwersalną i niezwykle pomocną w codziennym życiu. Jej uniwersalności i skuteczności dowodzi chociażby to, że przetrwała ponad 3000 lat i ciągle jest doceniana i praktykowana. Dodatkowo pomaga przetrwać różne problemy związane z rozwojem cywilizacji i techniki. Wzmacnia układ nerwowy, uspokaja, pomaga znaleźć sens życia. Jej uniwersalność przejawia się także w adaptacji w różnych kręgach kulturowych i religijnych. Pomaga poznać samego siebie, umożliwia wgląd w naturę napięć i konfliktów wewnętrznych, zapewnia spokój umysłu.

Jogę rozpoczynamy od zasad etycznych, tzw. yam i niyam. Potem dodajemy ćwiczenia asany i pranayamę, czyli ćwiczenia ruchowe i oddechowe. Niezwykle ważna jest także relaksacja czyli pratyahara. Dodajemy do tego praktyki koncentracji tzw. dharana, medytacji dhayana i samorealizacji samadhi.

  1. Yama – przestrzeganie zakazów. Bądź dobry i uczciwy wobec siebie i swojego otoczenia.
  2. Niyama – realizacja nakazów. Bądź wymagający i uczciwy wobec samego siebie.
  3. Asana – praktyka pozycji fizycznych ciała. Ćwicz i dbaj o swoje ciało.
  4. Pranayama – kontrola energii. Oddychaj wolno, wykorzystuj oddech do pracy nad energią, szanuj swoją energię, wykonuj ćwiczenia oddechowe.
  5. Pratyahara – wycofanie zmysłowe. Skieruj się do wewnętrz, ucisz codzienny zamęt, uspokój się, zregeneruj.
  6. Dharana – praktyka koncentracji. Ćwicz uważność i zdyscyplinowanie umysłu.
  7. Dhyana – medytacja. Utrzymuj wewnętrzny spokój we wszystkim co robisz.
  8. Samadhi – samorealizacja. Poznaj siebie i miej wgląd w naturę wszechrzeczy. Osiągnięcie stanu trwałej szczęśliwości.

Czego uczą nas poszczególne elementy ścieżki jogi i jak nad nimi pracować? Postaram się Wam to przybliżać stopniowo w kolejnych artykułach.