Joga dla dzieci

0
1565

Poniższe ćwiczenia jogi mogą wykonywać nawet przedszkolaki. Dzieci w tym wieku nie są w stanie koncentrować się długo, są bardzo ruchliwe, dlatego potraktujcie te ćwiczenia jako zabawę z dzieckiem, nie zaś jak typową praktykę jogi.

Ćwiczenia fizyczne jogi są bardzo przydatne w korygowaniu wad postawy ciała.

Korzyści jogi z dziećmi:

– zwiększenie gibkości i elastyczności ciała,

– wzmocnienie mięśni,

– redukcja bólów kręgosłupa,

– korekta sylwetki,

– odreagowanie stresów i napięć emocjonalnych,

– nauka samodyscypliny,

– wzrost wiary w siebie, samoakceptacji oraz wiele innych.

Motyl:

Usiądź na podłodze, zegnij obie nogi i złącz podeszwy stóp. Obejmij stopy dłońmi i przyciągnij jak najbliżej do siebie. Siedź w pozycji wyprostowanej, wydłużając kręgosłup do góry. Możesz machać kolanami w górę i w dół jak skrzydełkami motyla.

Zwiększa ruchomość w stawach biodrowych, rozciąga mięśnie wewnętrznej strony ud, koryguje ustawienie sylwetki w pozycji siedzącej.

Kot:

Przejdź do pozycji klęku podpartego.Przyciągnij brodę do piersi, plecy zaokrąglone w górę, napręż się jak kot (wydech). Powoli obniż brzuch do podłogi, spójrz na sufit, ręce proste (wdech). Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Odciąża kręgosłup, rozciąga mięśnie brzucha i klatki piersiowej (na wdechu), rozciąga mieśnie grzbietu (na wydechu).

Pies z głową w dół:

Z pozycji kota odepchnij się stopami i wyprostuj kolana. Pozycja ta powinna przypominać drukowaną literę A. Wychodząc z pocyzji usiądź na piętach, a czoło oprzyj o podłogę.

Poprawia dopływ krwi do głowy, zmniejsza sztywność w karku. Wzmacnia ramiona, nadgarstki i barki. Rozciąga mięśnie z tyłu nóg. Odciąża kręgosłup.

Drzewo:

Stań prosto, przenieś ciężar ciała na lewą nogę, prawą unieś i oprzyj podeszwę stopy o wewnętrzną stronę lewego uda. Łapiąc równowagę podnoś powoli ręce do góry. Jak rosnące drzewo wyciągaj się do góry, prostuj kręgosłup, patrz przed siebie. Powtórz ćwiczenie zmieniając nogi. Jeżeli dzieci nie mogą utrzymać równowagi mogą opierać się o ścianę, o krzesło lub pomagać sobie nawzajem (zdjęcie).

Polepsza równowagę i koncentrację, wzmacnia mięśnie nóg, przeciwdziała koślawości kolan, wzmacnia kręgosłup.

Kwiat Lotosu:

 

Zanim nauczymy się tej pozycji możemy zacząć od pozycji „po turecku” lub w pozycji połowy lotosu.

Siadając w rozkroku, zginamy prawą nogę i kładziemy prawą stopę na lewym udzie, a lewą na prawym, trzymamy kręgosłup wyprostowany.

Zwiększa ruchomość w stawach biodrowych, kolanowych i stawach stóp. Przeciwdziała koślawości kolan. Pomaga w koncentracji.

Miłej zabawy!

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak