Jak rozpoznać objawy stresu

  0
  1287
  zestresowany mężczyzna

  Chroniczny (przewlekły) stres to bolączka naszych czasów. Stresuje nas wszystko – praca, dom, rodzina, znajomi, zakupy, nawet to co powinno nas relaksować – wakacje i hobby.  Oznaki wzrastającego napięcia mogą mieć naturę psychiczną albo fizyczną a początkowo alarmujące sygnały są na tyle subtelne, że możemy ich nie zauważyć.

  Test na stres.

  Ułóż się wygodnie na podłodze (na macie lub kocu) w savasanie. Przez 5-10 minut staraj się „robić nic” – nie myśleć, nie ruszać. Jeżeli jesteś w stanie wytrzymasz tyle w bezruchu, to pierwszy dobry znak, osobom zestresowanym ciężko utrzymać nieruchomą pozycję. Kolejny etap to uruchomienie świadomości ciała. Przechodź myślami po swoim ciele, wczuwaj się w poszczególne jego części, poczuj, czy są napięte. Zwykle napięcie kumuluje się w łydkach, mówi się „mam łydki twarde jak skała”, oraz w okolicach szyi, która jest tak napięta, że często ciężko odwrócić się, żeby spojrzeć za siebie bez lekkiego bólu. Nienaturalnie podniesione ramiona, to też oznaka przewlekłego stresu. Ciało mówi nam bardzo dużo o stanie naszych emocji. Wydawałoby się mało znaczące zachowania jak obgryzanie paznokci, machanie nogami czy bawienie się długopisem świadczą, o tym, że przydałoby nam się trochę relaksu.

  Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę.

  Bezsenność lub problemy z zasypianiem. Samonapędzający się mechanizm, brak snu powoduje zmęczenie, mniejszą wydolność fizyczną i psychiczną organizmu w ciągu dnia, co z kolei powoduje zwiększenie stresu i jeszcze większe zaburzenia snu.

  Ochota na słodycze. Stres powoduje zwiększenie wydzielania insuliny, co powoduje zwiększone łaknienie na szybkie, słodkie przekąski.

  Skurcze mięśni. Skurcze mięśni łydek, stóp, drżenie powiek to oznaka niskiego poziomu magnezu, który hamuje uwalnianie hormonów stresu – adrenaliny i nordrenaliny.

  Wypadanie włosów. Przedłużający się stres zaburza gospodarkę hormonalną, co z kolei powoduje wypadanie włosów (łysienie psychogenne)

  Spadek libido. Spadek zainteresowania seksem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn może być efektem zestresowania.