Jak odnaleźć kierunek działania?

0
1172

Żyjemy w czasach, w których możemy być niemalże kimkolwiek chcemy. Problem w tym, że często nie wiemy kim chcemy być i co chcemy zrobić ze swoim życiem.

To wcale nie jest błachy problem. Czujemy, że stać nas na więcej, chcemy odnieść sukces, ale wiecznie napotykamy na jakieś blokady. Jedną z nich jest właśnie niepewność w czym byśmy się sprawdziły. Czy ta praca w której jesteśmy jest dla nas dobrym miejscem? A może powinnyśmy spróbować poprowadzić własny biznes? Może zmienić dział, firmę lub branżę? Te wszystkie pytania i niepewności powodują często niepewność siebie, zagubienie i frustrację. Dlatego tak wiele z nas czuje przerażenie przy typowym rekrutacyjnym pytaniu „gdzie siebie widzisz za 5 lat”.

W poszukiwaniu wsparcia sięgnęłam po kilka poradników. Poniżej znajdziecie skrótowe koncepcje specjalistów od rozwoju osobistego.

Gabrielle Bernstein

Bestsellerowa, amerykańska autorka poradników. Została okrzyknięta „światopoglądową liderką kolejnego pokolenia” przez Oprah Winfrey.

Gabby w swoich poradnikach i kursach jako kluczowe podaje:

  • uwierz w to, że jesteś cudem. Nie ważne czy to co Cię pasjonuje i co chciałabyś robić, wykonuje już wiele osób. Każda z nas jest wyjątkowa. Dla każdej z nas znajdzie się miejsce.
  • panuj nad tym co mówisz i myślisz. Nie pozwól by negatywne słowa i myśli błądziły bez kontroli i obniżały Twoją energię.
  • działaj bez napięcia i wymuszenia. Zaufaj, że Twoje działania przyniosą efekt i przestań się spinać, stresować i zamartwiać, bo tylko zniechęcisz się do działania.
  • bądź autentyczna, podziel się swoją historią. Twoi klienci są ciekawi Twojej historii, opowiedz o sobie na blogu, facebooku itp.
  • nie sprzedawaj, a dziel się. Za Twoją wiedzę i pracę należy Ci się wynagrodzenie. Pamiętaj jednak, że ten świat przeładowany jest nachalnymi sprzedawcami i nieuczciwymi biznesmenami. Postaraj się podejść do swojej pracy jak do czegoś dobrego, czym chcesz podzielić się z innymi, żeby żyło im się lepiej.

Rod Stryker

Jeden z najważniejszych nauczycieli jogi i medytacji na świecie, z ponad 30 letnim stażem. Rod w swojej książce „The four desires” proponuje następujące ćwiczenie:

Pierwszym krokiem w tym ćwiczeniu jest wyobrażenie sobie swoich urodzin w podeszłym wieku. Może to być dowolny wiek, 90, 100 lat, cokolwiek Ci przyjdzie do głowy. Musisz sobie wyobrazić i opisać swoje życie, od chwili obecnej do niemalże jego końca. Zainwestowałaś całą siebie w to, żeby Twoje życie miało cel, było na dobrym poziomie materialnym i duchowym.

Wyobraź sobie, że najbliżsi przyjaciele, rodzina i bliscy z każdej dziedziny Twojego życia, przyszli celebrować Twoje urodziny. Twoim zadaniem jest opisać wymyślone przemówienia urodzinowe wygłoszone przez cztery osoby. Każda z tych osób opowie o Twoim sukcesie, ale i przeszkodach, które musiałaś pokonać. Postaraj się opisać je jak najbardziej szczegółowo.

Pierwsza osoba mówi o Twoim sukcesie na polu dharma – profesja, praca charytatywna. Jakie działania i intencje przyniosły najwięcej znaczenia Twojemu życiu.

Kolejna osoba opisuje sukces w kategorii artha. Jak sukces wyglądał od strony materialnej, pieniędzy, domu, bezpieczeństwa.

Następna osoba mówi o kama – życiu od strony przyjemności. W jaki sposób i jakie działania, myśli i słowa sprawiały Ci radość. Opisuje Twoje życie od strony piękna, zabawy, rodziny, przyjaciół, celebracji życia.

Ostatnia osoba mówi o Twoim życiu w kategorii moksha – rozwoju duchowego. Ta osoba mówi o Twojej wolności i nieustraszoności, głębi świadomości i wierze.

Michał Szafrański

Autor popularnego bloga JakOszczedzacPieniadze.pl, autor książki „Finansowy ninja”, sugeruje opisać wszystkie rzeczy, które chciałabyś zrobić w swoim życiu. Opisz wszystkie marzenia i cele, te stare i te nowe.

Następnie na drugiej kartce przepisz tylko te cele i marzenia, które chciałabyś osiągnąć w ciągu najbliższych 10 lat.

Na kolejnej kartce napisz listę swoich priorytetów, wyobrażając sobie, że masz tylko dwa lata życia.

Nagle czas na spełnienie marzeń bardzo się kurczy. Być może właśnie zaczynasz dostrzegać, jak bezsensownie dotychczas marnowałeś czas w swoim życiu, oddalając się od realizacji celów, które wskazujesz jako najważniejsze.

Na ostatniej kartce przepisz cele, które byś zrealizowała mając jedynie 12 miesięcy do dyspozycji.

Patrząc na ostatnią kartę widzisz listę priorytetów na najbliższy rok. Rzeczy, które powinnaś robić, do których powinnaś dążyć.

 

Mam nadzieję, że powyższe zagadnienia dadzą Ci inspirację do działania. Jeżeli któreś z podanych tu podejść wyjątkowo Ci podpasuje zachęcam do zgłębienia tematu u źródła.

 

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak