II Kongres Medycyny Integralnej – medycyna naturalna podbija świat nauki

0
626

9 lutego w Muzeum Żydów Polskich POLIN odbył się II Kongres MEdycyny Integralnej „Bądź integralny w zdrowiu. Prewencja i leczenie chorób przewlekłych. Medycyna przyszłości” organizowany przez Fundację Małgosi Braunek „Bądź”.

II Kongres Medycyny Integralnej

W czasie Kongresu zorganizowanego przez Fundację Małgosi Braunek „Bądź” prelegentami byli eksperci w leczeniu chorób przewlekłych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Wszyscy prelegenci mają na swoim koncie wiele badań naukowych i bogate doświadczenia w opiece klinicznej nad pacjentami.

Nadrzędnym celem Kongresu było wyjaśnienie, na czym polega medycyna integralna i holistyczne podejście do zdrowia. Program obejmował najbardziej aktualne tematy związane z medycyną i zintegrowanymi metodami leczenia, prewencją chorób przewlekłych i promocją zdrowia.

Integralne podejście do zdrowia i opieki zdrowotnej odnosi się do łączenia w medycyny konwencjonalnej ze sprawdzonymi terapiami komplementarnymi.

Medycyna integralna to praktyka medyczna mająca na celu utrzymanie zdrowia w jak najlepszym stanie. Traktuje człowieka całościowo, uwzględniając – zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce zdrowotnej – wpływ ▪umysłu ▪duchowości ▪emocji na ciało. Potwierdza też znaczenie relacji między lekarzem i pacjentem. Podejście integralne wykorzystuje połączenie najlepszych terapii medycyny konwencjonalnej z rzetelnymi, naukowo zbadanymi metodami niekonwencjonalnymi w celu osiągnięcia optymalnego zdrowia i leczenia.

„Rozumiejąc, że ciało i umysł są ze sobą połączone, możemy w pełni świadomie wpływać na nasze zdrowie, kompleksowo leczyć i zapobiegać chorobom. Wierzymy, że integralne podejście w medycynie jest przyszłością, a holistyczne podejście do zdrowia powinno być podstawą opieki zdrowotnej. Tak postrzeganą „medycynę przyszłości” uczyniliśmy przewodnim tematem tegorocznego wydarzenia. Dokąd zmierzamy? Jakie zmiany nas czekają? Jak najbardziej efektywnie dbać o swoje zdrowie? Zapraszamy do poszukiwania odpowiedzi na te pytania razem z nami” – mówi Orina Krajewska, prezes Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”.

Dr Yair Maimon „Medycyna przyszłości w oparciu o  3000 lat doświadczeń”

Dr Yair pracuje na co dzień w Izraelu w dużej klinice leczenia onkologicznego. W swojej klinice łączy podejście do pacjenta zgodnie z odkryciami medycyny zachodniej z tradycyjną medycyną chińską. Rezultaty jego leczenia są bardzo dobre i doktor Yair postanowił przeprowadzić pełną ścieżkę badawczą dla leku złożonego z ziół zalecanych przez medycynę chińską. Jego badania potwierdziły skuteczność działania, a opis leku i badań można znaleźć w poczytnych publikacjach medycznych. Lek, nazwany na potrzeby naukowe LCS101, nie dość, że pomaga zwalczyć laka, pomaga też zachować w zdrowiu komórki nie rakowe (terapia chemiczny niszczy zarówno komórki rakowe jak i zdrowe), nie ma skutków ubocznych i pomaga ochronić pozostałe narządy wewnętrzne.

„Medycyna przyszłości łączyć będzie sztukę uzdrawiania i naukę medycyny”

Doktor Yair wspominał również o badaniach nad akupunkturą, które również pokazały jak bardzo silne i dobre działanie ma ona na pacjentów.

 

W swoim wykładzie doktor Yair opowiedział o wynikach badań na dwóch grupach chorych. Jedni pacjenci przyjmowali lek Veniaflaxine, który stosuję się w leczeniu objawów depresji i stanów lękowych. Druga grupa pacjentów przyjmowała terapię akupunktury. Obie grupy miały taką samą poprawę w zdrowiu, ale pacjenci po veniaflaxine mieli 18 skutków ubocznych m.in. takie jak:

 • mdłości
 • suchość w jamie ustnej
 • zawroty głowy

Pacjenci po akupunkturze czuli:

 • wzrost popędu płciowego
 • wzrost energii
 • jasność umysłu
 • dobre samopoczucie

Pacjenci biorący lek mieli nawrót symptomów po odstawieniu leku. Pacjenci po akupunkturze jeszcze przez pięć lat po skończeniu terapii nie mieli nawrotu symptomów.

 

Nasze naturalne siły są prawdziwym uzdrowicielem choroby – Hipokrates

Doktor zwrócił też szczególną uwagę na dietę w naszym codziennym życiu. Podkreślił jak ważne jest, by zdrowe jedzenie wspomagało nas w drodze do zdrowia. Przypomniał także, że zioła, które on zamknął w kapsułce jako lekarstwo, są też dostępne na co dzień jako przyprawy i składniki naszej codziennej diety.

„Kiedy serce nie ma zmartwień, ciało nie ma granic” – Sun Simiao

Na koniec dr Yair pokazał swój wzór na zdrowe życie:

0 papierosów

5 porcji owoców i warzyw dziennie

10 minut ciszy, modlitwy, medytacji dziennie

30 – poniżej tej liczby BMI

150 minut tygodniowo na ćwiczenia fizyczne

„Kiedy ujrzymy wreszcie mądrość natury i człowieka jako całość, dotkniemy głębi leczenia i zdrowia”

Dr N. Lee Smith „Wpływ duchowości na umysł i ciało”

Kolejnym wykładem, który bardzo mi się podobał był wykład doktora N. Lee Smitha z Uniwersytetu w Utah, Stany Zjednoczone.

Ja, jako instruktorka jogi, medytacji, reiki i ajurwedy, uważam za szczególnie ważne skupienie się na duchowości w codziennym życiu. Świadomość tego, że nie jesteśmy oderwani od natury i od siebie na wzajem jest niezwykle pomocna w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. Pamiętajmy też o tym, że duch, ciało i umysł są nierozerwalne i ciągle się równoważą. Jeżeli w którymś z tych aspektów jesteśmy zaburzeni pozostałe również na tym ucierpią.

Doktor Lee Smith dokładnie opisał działanie układu nerwowego człowieka i wpływ jego zdrowia na zdrowie pozostałych układów: immunologicznego i hormonalnego. Wskazał jak zdenerwowany i rozregulowany układ nerwowy doprowadza do poważnych chorób w pozostałych częściach organizmu.

Najczęstszymi problemami medycznymi spowodowanymi przez przeciążony układ nerwowy są:

 • zespół jelita drażliwego
 • nadwrażliwy pęcherz
 • bóle głowy
 • zaburzenia lękowe

Doktro N. Lee Smith pokazał jak nasz sposób myślenia wpływa na nasz układ hormonalny:

 • Poczucie, że mamy wszystko pod kontrolą, dobroć – produkcja Serotoniny
 • Miłość, współczucie – Dopamina, Endorfiny
 • Ćwiczenia, ekscytacja – NE i Dopamin
 • Poczucie celu i znaczenia – Endorfiny
 • Głęboki relaks, medytacja, uważność – Serotonina, GABA, Zdrowy Sen

Cztery zasady wspierające nasz układ immunologiczny, wpływające na odporność na stres, poczucie samorealizacji i szczęścia:

 • Wewnętrzne poczucie, że mamy kontrolę nad swoim życiem. Głęboka, wewnętrzna mądrość. Przebaczenie.
 • Poczucie powiązania z innymi ludźmi, z naturą, ze wszechświatem.
 • Poczucie celu, znaczenia w stosunku do pracy i każdego wydarzenia w życiu.
 • Nadzieja.

Wszystkie te punkty są także podstawowymi zasadami duchowymi.

Z wielką radością obserwuję, że coraz więcej osób sięga do źródeł medycyny naturalnej. Zainteresowanie Ajurwedą i Tradycyjną Medycyną Chińską, medytacją, ziołolecznictwem, olejkami eterycznymi, reiki, Shiatsu, mindfulness, akupunkturą, widać niemal wszędzie. Chcemy mieć domy wolne od chemii, ciała wolne od zanieczyszczeń, głowy wolne od śmieci. Myślę, że duże znaczenie w tym zwrocie ku temu co naturalne i zdrowe ma wzrost energii kobiecej na świecie. Trzymam kciuki, żebyśmy dalej podążali tą ścieżką. Mam głęboką nadzieję, że coraz więcej badań pokaże niedowiarkom jak silne i porządane działanie mają naturalne metody uzdrawiania i utrzymywania zdrowia.

Jeżeli jesteś zainteresowany Reiki, Jogą, Medytacją, Kobiecymi Kręgami, Olejkami eterycznymi w Warszawie lub w okolicach Sejn zapraszamy do kontaktu yoga@loveyoga.pl lub info@mojatransformacja.net

Życzę zdrowia,

Karolina