Groundology

0
1436
Co to jest grouding

Uziemienie, grounding, earthing, z czym to się właściwie kojarzy? Piorunochron, gniazdko elektryczne i to by było tyle. Uziemienie człowieka? Hmm. Ale jak to?  W codziennym życiu nie rzadko zapominamy, że jesteśmy częścią całości, że istnieją prawa natury, fizyki. Ciało ludzkie w dużej mierze składa się z wody i minerałów, to dlatego jesteśmy tak dobrym przewodnikiem prądu.

Jak się uziemić?

Stałe chodzimy w czymś na stopach, od ziemi zawsze  oddziela nas podeszwa buta. Najprostszy sposób,  to po prostu zdjecie butów i spacerowanie boso po ziemi. Również kąpiel w naturalnych zbiornikach wodnych nie tylko wpływa relaksująco, uziemia też nasze ciało.

Jeżeli z różnych powodów (mieszkanie na 10 piętrze, brak ogródka czy długa polska zima)  nie mamy możliwości praktykować naturalnego uziemiania, z pomocą przychodzą wynalazki takie jak uziemiające prześcieradła, opaski, maty czy uziemiające japonki. Nie są to tanie produkty, bo za prześcieradło trzeba zapłacić ponad 600pln.

Korzyści z bycia uziemnonym

Badania przeprowadzone na przestrzeni kilku ostatnich lat (można je znaleźć i przeczytać dokladnie na stronie www.earthinginstitute.net) mówią o pozytywnych efektach uziemiania się takich jak: zdecydowana poprawa jakości snu, ustąpienie uczucia stresu, poziomu niepokoju czy rozdrażnienia. Dodatkowo badania wskazują, że przy regularnym uziemianiu poprawia się krążenie krwi, stany zapalne w organizmie zmniejszają się, co prowadzi do mniejszych ból, jeżeli takie występują (zwykle właśnie spowodowane stanem zapalnym).

Czy warto spróbować? Na pewno przy najbliższej okazji, kiedy będę miała okazję chodzić boso, oczywiście zrobię to, kąpiel w jeziorze – z przyjemnością! Uziemiające prześcieradła i inne gadżety pewnie ze względu na swoją cenę nie przekonują mnie. Na pewno uziemianie się nie jest też panaceum na wszystkie schorzenia, zdrowa, ruch, pozytywne nastawienie to niektóre składniki dobrostanu, do którego dążymy, prawda?