Energia w naszym ciele – Kreatywność i tworzenie cz. 1

0
2595

Energia, życie, przepływ, hormony, równowaga… to niezwykle ważne zagadnienia dotyczące naszego życia. Kontynuując podróż przez czakry przechodzimy do drugiego centrum energetycznego odpowiedzialnego za kreatywność, tworzenie, pasję, ruch, pożądanie. Dbałość o nasze zdrowie to złożony proces. Powinniśmy świadomie żyć i świadomie dbać o kondycję swojego ciała, umysłu i duszy. Mam nadzieję, że kolejne artykuły o centrach energetycznych pozwolą Wam ułatwić przepływ energii i zrównoważyć każdy aspekt Waszego życia. Jest to proces nieustanny, bo okoliczności, zewnętrzne wpływy, pogoda, jedzenie, inni ludzie, wpływają na nas bezpośrednio. Dlatego warto być świadomym jakiego rodzaju problemy w naszym ciele pojawiają się przy zaburzeniach przepływu energetycznego. Dzięki temu będziemy szybciej i uważniej reagować na wszelkie nieprawidłowości.

Gdy pierwsza czakra jest centrum satysfakcji, przetrwania i bezpieczeństwa, to druga jest centrum przyjemności i zabawy.

To centrum uczuć, emocji, przyjemności, zmysłowości, intymności, połączenia i piękna. Energia tej czakry pozwala Ci odpuścić i ruszyć dalej, poczuć zmianę, przeżyć każdy moment takim jakim na prawdę jest.

Przepływ – Svadhisthana

Druga czakra – Svadhisthana – umieszczona jest między kością łonową, a pępkiem.

Talent: kreatywność / tworzenie

Kolor: pomarańczowy

Kształt: Okrąg z sierpem księżyca

Płatki lotosu: 6

Dźwięk: VANG

Gruczoły: jajniki, jądra

Tożsamość: emocje

Wyzwanie: poczucie winy

Planety i ciała niebieskie: merkury, jupiter i księżyc

Zapach: gardenia

Zioła: kolendra, koper włoski

Gdy jest zachwiana: maniupulacja, poczucie winy, napięcie przedmiesiączkowe, cysty w jajnikach, rak jajników, rak macicy, nieregularne cykle menstruacyjne, rak prostaty, zespół jelita nadwrażliwego, sztywność stawów, uległość w relacjach z innymi

Gdy jest prawidłowy przepływ energii przez Svadhisthanę: seksualność, zdrowe emocje, fizyczne partnerstwo, spontaniczność, energia, radość z życia i kreatywność.

„By żyć kreatywnym życiem musimy pozbyć się lęku przed pomyłką” Joseph Chilton Pearce

Druga czakra związana jest z pożądaniem, pasją, ruchem, zmianą, dualnością i kreatywnością.

„Cokolwiek robisz, rób to jakbyś tworzył dzieło sztuki. Inaczej nie rób tego wcale. Pozwól by wszystko reprezentowało twórczą część Ciebie” Yogi Bhajan

Kiedy druga czakra jest dobrze zbalansowana masz swoje zdanie, swoją opinię, podejmujesz decyzje z pasją i motywacją.

Gdy ta czakra wibruje pozytywnie, to życie jest kolorowe i znaczące.

Kiedy ktoś jest zablokowany w tym centrum jest przygaszony, pusty, a życie jest dla niego żmudne i nudne.

Kiedy czakra jest nad aktywna, osoba ta wszystko widzi przez pryzmat seksualności. Wszystko co mówi lub robi z jednym celem w głowie, starać się zaspokoić pożądanie.

Ludzie to jedyne osoby świadome swojej seksualności i przez to najbardziej jej niepewne. Gdyby lew zaczął wątpić w swoją siłę i zaczął zastanawiać nad swoją wartością, straciłby całą swą moc, którą zastąpiłyby niepewność, strach i brak pewności siebie.

Jesteśmy też jedynymi istotami na Ziemi, które są świadome swojej śmiertelności. Dlatego też jesteśmy kreatywni, wciąż pracujemy i rozwijamy się, tak by nadać sens naszemu życiu.

Kolor czakry: pomarańczowy – kolor wymagający zwrócenia uwagi, nie możesz go zignorować.

Element: woda – nie ma kształtu, tak samo jak emocje

Sens życia

Druga czakra pozwala nam znaleźć sens naszego życia. To miejsce, w którym zastanawiamy się co jest naszą pasją, co sprawia nam radość, co kochamy robić. Żeby żyć w pełni, być szczęśliwym i spełnionym to właśnie ścieżka którą powinniśmy dążyć, czyli zamanifestować w swoim życiu to, co kochamy, co nas nakręca i pasjonuje.

Twoja kreatywność to bezpośredni dar od Boga.

„Kreacja jest jedynie projekcją w formę tego co już istnieje” Shrimad Bhagavatam

By tworzyć z radością i pasją musimy odpuścić oczekiwania co do rezultatu naszego działania i to bez względu na to czy tworzymy powieść, czy nowe życie czyli nasze dzieci.

Kreatywność jest dla duszy, czym krew jest dla ciała. Powoduje przepływ, podtrzymuje przy życiu, daje energię. Na kreatywność, podobnie jak na krew możesz wpływać troską o to, czym się karmisz i z jak bardzo świadomie żyjesz. A ona płynie ciągle dając Ci źródło wspaniałego i pełnego życia.

Dobrym sposobem na odkrywanie drugiej czakry i kreatywności to zwrócenie uwagi na fizyczność.

„Kiedy ciało jest w rytmie, jest też łatwość. Lecz kiedy którakolwiek z części ciała jest wybita z rytmu, pojawia się choroba. Choroba to nic innego jak ciało poza rytmem.” Yogi Bhajan

 

Poczucie własnej wartości

Druga czakra to żywioł wody, a wiec przepływ. Przepływać mogą np. pieniądze. Dlatego też druga czakra również związana jest z finansami. Ceń siebie, bądź pewny swojej wartości, bierz odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę. Szczególnie ważne jest to u kobiet, które pracują ciężko często zapominając o tym, że za wykonaną pracę mogą oczekiwać wynagrodzenia. Kobiety bardzo często czekają aż ktoś zauważy ich ciężką pracę i ją doceni. Dlatego ważne jest to żebyśmy zrozumiały, że musimy głosić całemu światu swoją wartość, jesteśmy dobre w tym co robimy i nie jesteśmy już małymi dziewczynkami, które czekają na pogłaskanie po głowie.

„Jeżeli odejdziesz, nikt na ziemi nie zajmie Twojego miejsca. Każdy z nas jest cząstką całości.”

Możesz stworzyć wiele rzeczy w tym życiu i nigdy nie jest za późno by zacząć.

Możesz zacząć tworzyć swoje życie z każdym następnym oddechem lub kolejnym. Wybór należy do Ciebie.

„Codziennie rano budzimy się rodząc się na nowo. Na prawdę liczy się to co robimy TERAZ” Yogi Bhajan

Intensywne poczucie winy lub ubolewania, jest ogromnym przejawem samo-nienawiści. To głos, który mówi że nie będziemy nigdy wystarczająco atrakcyjni, mądrzy, dobrzy.

Każde ludzkie istnienie ma swój boski cel, coś po co Ty i tylko Ty jesteś na tym świecie.

Ćwiczenie na drugą czakrę – SAT KRIYA

  1. Usiądź na piętach, wyprostuj ręce nad głowę, łokcie proste
  2. Zapleć palce dłoni prostując palce wskazujące do góry
  3. Śpiewaj SAT gdy wciągasz mięśnie podstawy i brzucha (energia ziemi)
  4. Śpiewaj NAM gdy relaksujesz mięśnie przy wydechu i czujesz energię idącą aż do czubka głowy
  5. SAT wymawiaj krótsze i silniejsze. NAM dłuższe i relaksujące
  6. Kontynuuj chociaż 3 minuty. Potem wdech i poczuj energię
  7. Wydech, zatrzymaj na 10 sekund
  8. Potem relaks na plecach, dwa razy dłużej niż ćwiczyłeś SAT KRIYę
  9. W ciąży lub przez 3 pierwsze dni okresu możesz robić to ćwiczenie bez angażowania mięśni brzucha i podstawy

EFEKTY: Wzmacnia cały układ rozrodczy i pomaga dostarczyć energii do drugiej czakry, czyli do Twojej własnej kreatywności i uzdrawiania. Polepsza zdrowie fizyczne ponieważ wszystkie organy wewnętrzne otrzymują delikatny, rytmiczny masaż.

Możesz budować czas ćwiczenia do 32 minut, ale zawsze potem pamiętaj o relaksie.

Podsumowanie

SVADHISTHASANA

Zbalansowana: poczucie zdrowia, dostatku, przyjemności, radości

Zaburzona: niestabilność emocjonalna, lęk przed zmianami, dysfunkcje seksualne, depresja, uzależnienia

Możesz otworzyć czakrę przez ekspresję kreatywności i dbanie o ciało. Energia tej czakry jest żeńska, pasywna i księżycowa.

Kiedy gotujemy, pieczemy, uprawiamy rośliny też działamy z drugiej czakry. To samo z rozwiązywaniem problemów. Za każdym razem gdy z surowych materiałów fizycznych czy psychicznych tworzymy coś nowego używamy energii drugiej czakry.

Często gdy wchodzimy w dorosłość przestajemy rysować, kolorować, ciąć. Stajemy się mniej kreatywni. Zamiast iść za innymi i na siłę się dopasowywać powinniśmy wzmacniać kreatywną energię i nasze unikalne zdolności i pomysły.

Często powodem odejścia od kreatywności, ryzykowania, tworzenia, jest to, że kiedyś, ktoś nam powiedział, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, albo że nie damy rady czegoś zrobić. Żeby otworzyć energię drugiej czakry musimy podjąć ryzyko i nie bać się porażki. Jeśli się nie uda, zrób jak dziecko, zacznij od nowa.

Podstawowym wyzwaniem dla tej czakry jest społeczeństwo. Żyjemy w społeczeństwie gdzie uczucia nie są wartością, gdzie reakcje emocjonalne są potępiane. Mamy nie tracić kontroli, jesteśmy odłączeni od naszych ciał i uczuć.

Pasja jest paliwem energii tworzenia. Cokolwiek tworzysz wiersz, rysunek, stronę internetową pochodzi z drugiej czakry.

 

Zapraszamy do naszego sklepu www.sklep.mojatransformacja.net Stworzyłyśmy dla Was „Earth Spirit” mgiełki do twarzy i ciała o działaniu aromaterapeutycznym. W tej chwili mamy w ofercie mieszankę olejków na pierwszą czakrę, ale już wkrótce będą dostępne kolejne zapachy, na zbalansowanie kolejnych centr energetycznych 🙂 ZAPRASZAMY