Eckhart Tolle – wewnętrzna przemiana

0
871
Eckhart Tolle, wewnętrzna przemiana

Eckhart Tolle, niemiecki myśliciel duchowy, najbardziej znany jest z książek: Potęga teraźniejszości i Nowa Ziemia, w 2011 roku został uznany jako najbardziej wpływowa osoba duchowa na świecie (ranking tworzony przez Watkins Books – londyńska księgarnia z ponad 100 letnią tradycją, jedna z największych na świecie specjalizująca się w dziedzinie ciała-umysłu-ducha).

Zanim osiągną wewnętrzny spokój przeszedł długą i niełatwą drogą. Do 13 roku życia dorastał w północno- zachodnich Niemczech, jego ojciec był dziennikarzem a matka zajmowała się domem, rozwiedli się, kiedy miał 12 lat. Ojciec stał się outsiderem, wycofał się z konwencjonalnego życia i społeczeństwa, wyjechał do Hiszpanii. Tolle w wieku 13 lat odmówił uczęszczania do szkoły, żartuje, że był to jego jedyny bunt dzieciństwa, matka nie wiedząc jak postąpić zgodziła się na jego wyjazd do ojca do Hiszpanii. Do 19 lat mieszkał w Hiszpanii a hiszpański stał się jego drugim językiem. Za zgodą ojca nie poszedł do szkoły, uczył się tego co uważał za ciekawe, zainteresował  się literaturą, wieczorami uczył się hiszpańskiego a w ciągu dnia tego, co akurat go interesowało. W wieku 19 lat wyjechał do Anglii, mimo, że nie miał żadnego formalnego wykształcenia przez kilka lat uczył niemieckiego i hiszpańskiego w szkole językowej.

W Anglii rozpoczął się dla niego pewien rodzaj poszukiwań, również był to początek powtarzających się okresowo depresji, odczuwania niepokoju, obaw, szukał odpowiedzi na temat życia. Szukając odpowiedzi stwierdził, że akademicka wiedza filozoficzna może być pomocna w odpowiedziach na jego pytania, poszedł na Uniwersytet Londyński, jednak tam jego depresja tylko pogłębiła się, kontynuował swoje poszukiwania i przyswajał coraz więcej wiedzy. Im dalej w las…tym bardziej zaczął sobie zdawać sprawę z tego, ze na uczelni nie znajdzie odpowiedzi na dręczące go pytania.

Po samobójczej śmierci jednego z ulubionych profesorów, którego bardzo cenił, uświadomił sobie, że ludzie u których szukał odpowiedzi, również jej nie mają. Od tej pory depresja pogłębiała się. Mimo świetnych ocen, czuł, że jest napędzany niepokojem. W wieku 29 lat już po skończeniu uniwersytetu, depresja osiągnęła apogeum, przestał chcieć żyć, ale też zaczął przyglądać się swoim myślom, zastanawiał się skąd się biorą, jak to jest , że jakiś jego wewnętrzny ja mówi mu, że już nie chce żyć.

Przeszedł proces, jak to nazywa „wewnętrznego odtożsamiania się” , „ja” które później rozpoznał jako świadomość oddzieliło się od uwarunkowanej świadomości, które tak naprawdę składało się w dużej mierze z nieszczęśliwych historii. Od tamtej pory zaczął inaczej patrzeć na otaczającą go rzeczywistość, wszystko wydawało mu się nowe, żywe, świeże. Osiągnął wewnętrzny spokój. Ponownie zaczął studiować wielkie filozofie – buddyzm, chrześcijaństwo i inne, w poszukiwaniu „prawdy” wracając do źródeł. Tak doszło u niego do przebudzenia duchowego.

Zachęcam do zapoznania się z jego naukami na kanale

youtube: https://www.youtube.com/user/EckhartTeachings Alicja Kawałek