Dźwięk i kolor nową przyprawą?

0
736
moja_transformacja_dźwięk_nową_przyprawą

To, że truskawka zerwana prosto z krzaka w słoneczny dzień, czy espresso wypite z małej, jasnej filiżanki smakują jakoś lepiej wiedzieliśmy intuicyjnie od zawsze, ale to, że coś smakuje lepiej lub gorzej w zależności od tego jakiej muzyki słuchamy podczas posiłku albo jaki dźwięk wydaje jedzenie wcale nie jest już takie oczywiste…a jednak!

Nowy rodzaj „przypraw”

„Przyprawianie”  potraw dźwiękiem i kolorem to nowa, rozwijająca się dyscyplina naukowa, która pomaga restauratorom i producentom żywności wzmocnić smak.

Do niedawna sądzono, że podczas jedzenia wykorzystujemy cztery zmysły: wzrok, zapach, smak i dotyk (konsystencja potrawy). Okazuje się, że dźwięk i kolor również gra dużą rolę w odczuwaniu przyjemności lub jej braku podczas jedzenia.

Wiele firm zatrudnia obecnie neuro-naukowców, którzy wspierają je opracowaniu nowych sztuczek mających na celu zmianę smaku ich produktów.

Smakowa melodia

Naukowcy odkryli kilka prawidłowości. Niskie tony wzmacniają gorzki smak, wysokie zaś wzmacniają smak słodki. Piosenka Hello w wykonaniu Adele, sprawia, że konsystencję czekolady odczuwamy jako bardziej kremową.

Odgłosy wydawane przez samo jedzenie mają również duże znaczenie. Czipsy ziemniaczane, które głośno chrupią, gazowany napój i dźwięk ulatniających się bąbelków. Nawet poziom hałasu w sali restauracyjnej wpływają na nasze smakowe odczucia.

Kolor ma znaczenie

Odkryto również, że nawet zmiana koloru żywności może wpłynąć na jej smak np. zmieniając kolor napoju na głęboki czerwony, można sprawić, że będzie smakował jakby był o 12 procent słodszy niż jest w rzeczywistości, rozjaśniając zaś napój odniesiemy wrażenie, że jest mniej słodki.

…ale dokąd to wszystko zmierza?

Odkrycia naukowców dotyczące wzmacniania doznań smakowych przez zmianę ich koloru, konsystencji czy dźwięków, to najprawdopodobniej dopiero początek wyścigu producentów żywności i restauratorów o podbicie serc konsumentów. Ale tak naprawdę, czy posiłek naprawdę nie będzie nam smakował, jeżeli w restauracji będzie zbyt głośno? czy muszę słychać Adele, żeby poczuć radość z jedzenia czekolady?