Dlaczego warto moczyć orzechy? Wszyscy znamy dobroczynny wpływ włączenia orzechów do naszej diety – specjaliści dietetycy zachwycają się i wymieniają jednym tchem ich korzystne właściwości takie jak: wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika, witaminy E, witamin z grupy B , składników mineralnych (fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas, cynk, sód) wzmacniają układ nerwowy i krążenia, wpływają korzystnie na pracę mózgu, zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2, zawału serca, udaru mózgu i niektórych nowotworów – to tylko niektóre z listy super – korzyści ich spożywania. Zaleca się je szczególnie wegetarianom i weganom.
Orzechy to nasiona
Orzechy to nasiona i jak większość nasion nie bez przyczyny „zapakowane” są w solidną skorupkę, którą często możemy sforsować tylko za pomocą dziadka do orzechów czy w miej wyrafinowany sposób – młotkiem. Roślina w ten sposób chroni swoje nasionko, żeby nie wpadło w niepowołane ręce, a raczej do niepowołanego żołądka. Oprócz twardej skorupki w drodze ewolucji nasiona wytworzyły szereg innych substancji, które mają zniechęcić potencjalnych zainteresowanych ich zjedzeniem. Są to:
- naturalne inhibitory enzymatyczne (mają które zapobiegać kiełkowaniu w nieodpowiednich warunkach)
- kwas fitynowy (ten z kolei utrudniaja wchłanianie np.wapnia, magnezu, żelaza, cynku)
- goitrogeny (wpływają negatywnie na funkcjonowanie tarczycy)
- amygdalina (zawiera y cyjanowodór -silnie toksyczny związek chemiczny)
Żeby pozbyć się przynajmniej części z nich oraz zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska – pestycydów należy je porządnie wymoczyć.
Zalecany czas i sposób moczenia orzechów
Orzechy można moczyć tradycyjnie w czystej wodzie, można też dodać odrobinę soku z cytryny lub szczyptę soli. Po wymoczeniu orzechów koniecznie trzeba je wysuszyć, najlepiej włożyć je na chwilę do piekarnika.
- Orzechy makadamia i orzeszki piniowe wystarczy dokładnie opłukać – nie kiełkują
- Nerkowce, pistacje (zarówno w łupinie jak i bez) 2-4 godziny
- Ziarna słonecznika i sezamu – ok 4-6 godzin
- Orzechy włoskie – 6-8 godzin
- Nasiona dyni – ok 8 godzin
- Migdały – 8-12 godzin
- Orzechy laskowe – 10-12 godzin
Pamiętajcie, że orzeszki ziemne, nazywane są orzechami tylko zwyczajowo, ze względu na kształt. Są to rośliny z rodziny bobowatych, należą do grupy roślin strączkowych, podobnie jak fasola, groch i łubin.