Ajurweda dzieli pokarm na trzy kategorie: satwiczny, radżasyczny i tamasyczny. Każdy z nich ma inny wpływ na nasze ciało, umysł i rozwój.

Według Ajurwedy pokarm jest fundamentem zdrowia i najlepszym lekarstwem o właściwościach uzdrawiających i profilaktycznych. Ma ogromny wpływ na nasz rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy. Aby go prawidłowo stosować należy go dostosować do swojej Doszy oraz uwzględnić wartości odżywcze pokarmu, świeżość i sposób przygotowania.
Najwięcej wartości odżywczych oraz Prany, czyli energii życia, dostarcza nam świeży pokarm (spożyty nie później niż trzy godziny po jego przygotowaniu), ugotowany w atmosferze spokoju, radości i miłości ponieważ te energie pokarm wchłania.

DIETA SATWICZNA – to najczystrza dieta, używana przez joginów. Jest to pokarm przygotowany ze świeżych produktów, o dużej zawartości odżywczej, łatwy do przyswojenia i strawienia. Wzmacnia życiodajne substancje ojas, które przychodzą z dobrze przetrawionego pokarmu. Taki pokarm energetyzuje ciało, oraz zasila wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Pokarm satwiczny najlepiej dba o świadomość. Powoduje, że umysł staje się pokojny i klarowny. Wypełnia ciało witalnością, a jednocześnie wprowadza poczucie harmonii i spokojnej równowagi. Dieta ta służy medytacji i rozwojowi naszej świadomości. Tworzy w nas poczucie spełnienia, wewnętrznego spokoju i radości.

Podstawą jest ryż basmati i fasolka mung lub mung dal.
Inne produkty to, brzoskwinie, gruszki, figi, słodkie ziemniaki, sałata, kiełki, żółta soczewica, czerwona fasola, świeże mleko i świeży biały ser.

DIETA RADŻASYCZNA – jest to dieta, która skupia się na rozbudzeniu smaku, pełna aromatów i przypraw, której celem jest nadmierne delektowanie się smakiem. Dieta ta stymuluje układ nerwowy, rozbudza umysł i zmysły, które z czasem jest trudno opanować i kontrolować. Umysł staje się niespokojny, pobudliwy, nasilają się emocje i pasje. Emocje złości, egoizmu, chęci kontrolowania i dążenia do sukcesu za wszelką cenę. Prowadzi do zatracenia równowagi w funkcjonowaniu umysłu i organizmu co powoduje różne zachwiania w stylu życia, na przykład pracoholizm. Należy pamiętać, że pokarm radżasyczny może służyć nam ponieważ dostarcza dużo energii, witalności. Przydatny jest więc gdy nasz styl życia, kariera czy zainteresowania, wymagają dużo energii i działania. Należy jednak zbalansować ją z satwiczną dietą, aby umysł miał szansę się wyciszyć i zregenerować.

Produkty: kwaśne owoce, pikantne przyprawy, banany, kasza jaglana, ziemniaki, kalafior, brokuły, szpinak, czerwone fasolki, kwaśne mleko i śmietana, ryby, kurczak.

DIETA TAMASYCZNA – pokarm nieświeży, przetworzony, modyfikowany, zawierający sztuczne składniki. Nie tylko nie dostarcza potrzebnych organizmowi wartości odżywczych, ale swoim składem zanieczyszcza organizm. Pokarm ten jest trudny do strawienia, więc odkłada się powodując schorzenia komórek, tkanki i organów, a tym samym prowadzi do stanów zapalnych i chorób. Działa otępiająco na umysł i pozbawia ciało energii.

Produkty: alkohol, wołowina, wieprzowina, baranina, grzyby, sery (twarde i pleśniowe), mrożonki, produkty sfermentowane

Według Ajurwedy, jeśli odżywiasz się pokarmem przetworzonym, mrożonym, nieświeżym, Twój organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości wartości odżywczych, a w związku z tym, organizm cały czas łaknie pokarmu. Prowadzi to do spożywania nadmiernej ilości pokarmu, otyłości i chorób important link.