Dążyć do prawdziwego celu

0
1142

„Kochaj swoje ciało, jedz bez strachu, nakarm swoją duchowość, odkryj prawdziwą równowagę.”

Na Zachodzie joga od lat cieszy się ogromną popularnością. W związku z tym część nauczycieli jogi wyrosła tam do rangi celebrytów. A jak wiadomo, prawie każdy celebryta, musi wydać książkę. Dlatego też rynek wydawniczy zalała spora ilość książek o jodze i zdrowiu. Jakość tych publikacji bywa różna. Dzisiaj chcę Wam przybliżyć książkę „Aim True” Kathryn Budig.

Jest to już któraś z kolei, kolorowa publikacja o jodze, napisana przez kolejną znaną, amerykańską instruktorkę jogi. Ostatnimi czasy trafiają one dość często w moje ręce. Może dlatego podeszłam do niej odrobinę sceptycznie, co wcale jest do mnie niepodobne, zazwyczaj emanuję dzikim entuzjazmem 🙂 Okazało się, że mój sceptycyzm jest zupełnie nieuzasadniony, a książka mnie zainteresowała i zdobyłam dzięki niej kilka ciekawych informacji.

Jest to książka niezwykle kobieca. Poruszane są w niej nie tylko tematy diety i ćwiczeń. Komercyjne podejście do jogi bywa kolorowe i niezwykle fizyczne. Tak jakby nauczyciele jogi bali się poruszać temat duchowości, rozwoju osobistego, medytacji, dyscypliny, zasad etycznych itp. Natomiast jeżeli ktoś choć trochę interesuje się jogą i od jakiegoś czasu ją praktykuje, wie że podejście szybkich rozwiązań i ładnych ciuchów sportowych, jest dalekie od esencji filozofii jogi. Joga to dziedzina wiedzy o świecie, człowieku, zdrowiu, wytrwałości, praktyce, oddechu itp. Dążąc do zdrowia musimy zadbać nie tylko o ciało. Musimy sięgnąć głębiej i skupić się nie tylko na elastycznym i umięśnionym ciele. Kathryn Budig o tym nie zapomniała.

Jej książka jest motywująca. Przypomina o tym, że jesteśmy piękne, takimi jakie jesteśmy. Kathryn pomaga nam sięgnąć do własnego piękna przez ćwiczenia, które mają za zadanie przypomnieć jak celebrować kontakt z samym sobą i cieszyć się życiem.

W „Aim True” znajdziecie dużo sprzeciwu do współczesnego podejścia do ciała. Niezgodę na dążenie do photoshopowych ideałów. W tym wszystkim zgrabnie wpleciono główne zasady jogi, piękno praktyki i motywowanie do działania.

Duży rozdział Kathryn poświęciła na przedstawienie zestawów asan z dokładnym opisem ich wykonania. Zaprezentowano je w taki sposób, że z łatwością można wprowadzić je do domowej, codziennej praktyki.

Kolejna część książki poświęcona jest odżywaniu. Znajdziecie tu tabele ze zdrowymi zamiennikami, 5-dniowy proces oczyszczania z dokładnymi przepisami, 50 przepisów na zdrowe śniadania, sałatki, lunche, dipy, sosy, przekąski, główne dania i desery.

Po takich pysznościach dochodzimy do rozdziałów z jogicznymi technikami oddechowymi i medytacją. Ciekawy jest na przykład program 6 kroków, które pomagają stworzyć codzienną praktykę medytacji. Kathryn proponuje też kilka znanych i sprawdzonych mantr, tłumaczy zasady medytacji z Malą.

Mnie urzekł wyjątkowo kobiecy rozdział z propozycjami rytuałów w czasie Nowiu i Pełni księżyca. A także niezwykle praktyczny rozdział z przepisami na aromaterapeutyczne mieszanki, codzienne zastosowanie olejków eterycznych i przepisy na naturalne kosmetyki do zrobienia w domu.

Polecam

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak