Kupując matę do jogi często dostajemy instrukcję mycia. Jeżeli jednak zgubiłeś gdzieś instrukcje, lub Twoja mata nie była w nią wyposażona oto kilka najprostszych sposobów żeby przywrócić jej świeżość.

1. Do miski z wodą dolej mydła lub delikatnego płynu do mycia naczyń. Zamocz gąbkę i delikatnie umyj matę. Potem przemyj ją wodą by zmyć mydło. Odrobinę osusz ręcznikiem, a potem wywieś do schnięcia na powietrzu.

2. Do butelki ze spryskiwaczem dodaj 1 łyżkę octu i zalej zimną wodą. Możesz też dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Olejki z drzewa herbacianego, geranium, trawy cytrynowej, pomarańczy, eukaliptusa mają właściwości przeciwgrzybiczne. Z kolei olejki lawendowy, trawa cytrynowa, eukaliptus i pomarańcza mają właściwości przeciwbakteryjne. Zmocz matę sprejem i przetrzyj szmatką. Pozostaw do wyschnięcia.

3. Pranie w pralce. Umieść matę w pralce ustawiając najdelikatniejszy program z niską temperaturą, bez wirowania i suszenia. Dodaj płyn do prania wełny. Jeżeli boisz się o swoją matę, możesz ją tylko namoczyć ręcznie w płynie, nie umieszczając maty w pralce. Susz matę rozwieszając i pozostawiając do wyschnięcia na powietrzu.

4. W sklepach dostępne są też specjalne preparaty do czyszczenia mat. Jest na nich także umieszczona instrukcja zastosowania.

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak