Czy sól jest naszym wrogiem?

0
581

W dobie przeładowania informacjami mamy często problem z dotarciem do wiarygodnego źródła informacji. Dlatego namnażają się wszelkiego typu mity o zdrowiu i żywieniu. Jednym z takich mitów jest przekonanie, że sól jest dla nas szkodliwa i powinniśmy usunąć ją z naszej kuchni.

Sód

Czu sól jest naszym wrogiem? Sód, który znajdziemy w soli jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pomaga kontrolować ciśnienie krwi i objętość krwi. Dodatkowo wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów. Najlepiej używać soli najwyższej jakości. Może to być sól morska, sól himalajska. Taka sól posiada więcej składników odżywczych niż zwykła sól stołowa, która jest mocno przetworzona i płukana chemicznie.

Nadmiar soli

Nadmiar soli w naszej kuchni może być jednak szkodliwy. Zbyt duże spożycie soli może powodować wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca, nadciśnienie, choroby nerek. Może też powodować, że Twoja skóra będzie wyglądała na odwodnioną.

Nadmiar soli może również powodować zatrzymanie wody w organizmie, co powoduje, że wyglądasz i czujesz się grubo.

Według WHO, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów.

Jeżeli jesteś w grupie podwyższonego zachorowania na choroby serca i nerek, powinieneś ograniczyć spożycie soli do minimum, a najlepiej posłuchać swojego lekarza w kwestii diety.

Pamiętajmy także, że wiele osób je teraz pokarmy wysoko przetworzone i stołuje się w restauracjach typu fast food. Produkty takie zawierają bardzo duże ilości soli. Dlatego warto jest zmienić swoją dietę na wypełnioną naturalnymi produktami, prostymi potrawami i gotować jak najczęściej domowe posiłki.