Czy joga może pomóc w odchudzaniu?

0
1021

Zazwyczaj zajęcia jogi wyobrażamy sobie jako powolne i spokojne rozciąganie. Dlatego często jesteśmy zaskoczeni gdy okazuje się, że możemy się na zajęciach nieźle spocić i poczuć pracę wszystkich mięśni.

Jak działa joga?

Joga to nie tylko asany (pozycje ciała), ale dzisiaj o nich głównie będę pisać. W czasie zajęć jogi możemy dopasować pozycje tak, żeby się zmęczyć, spocić i nieźle napracować. To jest właśnie w jodze cudowne, że zawsze można dopasować ją do swojego samopoczucia i do swoich potrzeb.

Ćwiczenia fizyczne jogi mają za zadanie dostroić cały organizm, sprawić, że będzie pracował bez zarzutu. Dlatego pozycje jogi wzmacniają, rozciągają, uelastyczniają, poprawiają działanie wszystkich systemów w naszym ciele. Dlatego bardzo często, osoby które idą na rehabilitację są zdziwione podobieństwem ćwiczeń z tymi, które wykonuje się na jodze.

Czy joga może pomóc w odchudzaniu?

Dynamiczne odmiany jogi z pewnością pomogą spalić kalorie. Jednak również spokojniejsze odmiany pomagają utrzymać wagę w ryzach. Potwierdzają to badania „Fred Hutchinson Cancer Research Center” w Seattle USA.

Ćwicząc jogę uaktywniasz pracę wszystkich mięśni, sprawiasz, że oddech jest bardziej świadomy i głęboki, poprawiasz funkcjonowanie układu hormonalnego. Na dodatek jesteś bardziej świadom tego co się dzieje z tobą i wokół ciebie. A do tego jesteś spokojny i mniej zestresowany.

Co nam to daje? Świadomi swojego ciała jesteśmy w stanie rozpoznać kiedy jesteśmy głodni, a kiedy oznaki głodu, to tak naprawdę oznaka stresu, zmęczenia lub znudzenia. Prawidłowe funkcjonowanie gruczołów produkujących hormony sprawia, że zapobiegamy nabieraniu masy ciała przez nierównowagę w układzie hormonalnym. Jesteśmy spokojniejsi, więc nie mamy niekontrolowanych napadów głodu spowodowanych stresem.

Pozycje jogi, które mogą pomóc w odchudzaniu

Na pierwszym miejscu oczywiście powitania słońca. Dynamiczna sekwencja asan, która pomaga spalić kalorie.

Polecam także wprowadzenie do sekwencji jogi takich pozycji:

Paripurna Navasana – pozycja łódki

Paschimottanasana – skłon w siadzie

http://www.mojatransformacja.net/?p=1056&preview=true

Utthita Parsvakonasana

Utthita parsvakonasana

Urdhva Mukha Svanasana – pies z głową do góry

Urdhva Mukha Svanasana

Więcej o pozycjach jogi znajdziesz tutaj

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak