Ćwiczenie oddechowe na zdrowe nawyki żywieniowe

0
765

Czas Świąt, to zazwyczaj czas przejadania się i problemów z układem pokarmowym. Na dodatek jedzenie u wielu osób oznacza problemy, wątpliwości i zagubienie. Jedni ze stresu przejadają się, inni nie jedzą. Każdy chce być szczupły, bo z gazet i ekranów uśmiechają się do nas wychudzone kobiety. My jak zawsze zalecamy skupienie, uważność i dbanie o siebie.

Cukier

Podstawą zdrowej diety jest wyeliminowanie cukru. Cukier uzależnia, sprawia, że wyglądamy staro, a nasz układ hormonalny i mózg są mocno rozchwiane. Eliminując cukier z diety zapewniamy sobie lepsze zdrowie i samopoczucie. Niełatwo to zrobić, bo cukier w dzisiejszych czasach jest wszędzie. Nawet w słoiczkach z jedzeniem dla niemowlaków. Im szybciej podejmiesz wyzwanie i spróbujesz wyrwać się z tego uzależnienia tym lepiej. Jak pokazują badania, cukier uzależnia bardziej niż kokaina, dlatego nie będzie łatwo. Jednak dla zdrowia, dobrego samopoczucia i dobrego wyglądu warto spróbować. Rezygnując z cukru pamiętaj, żeby wykluczyć także syrop z agawy i brązowy cukier. Miód i stevia w niewielkich ilościach mogą być natomiast dobre dla zdrowia.

Przejadania się i kompulsywne jedzenie

Przejadanie się i jedzenie pod wpływem stresu wpływają na zaburzenia gospodarki hormonalnej. Niezwykle istotne jest nie osądzać się i nie wpaść w negatywne emocje myśląc o swoich zwyczajach żywieniowych. Najważniejsza jest uważność. Dlatego joga, relaksacja, medytacja mogą pomóc przy problemach żywieniowych. Jedzenie to przyjemność. Dlatego zrozumiałym jest, że chcąc się pocieszyć sięgamy po jedzenie. Możemy jednak robić to w sposób rozsądny i świadomy, karmiąc swój organizm pożywnym i dodającym energii jedzeniem. Pamiętajmy o przeżuwaniu, oddychaniu, jedzeniu w towarzystwie rodziny i przyjaciół, w przyjaznej i spokojnej atmosferze.

Ćwiczenie oddechowe

Ćwiczenie oddechowe, które poniżej opisuję, to delikatny i przyjemny sposób na pomoc w porzuceniu niezdrowych nawyków żywieniowych. Jest to też ćwiczenie, które pomaga przy wszelkich zaburzeniach żywieniowych, nie tylko przejadaniu i jedzeniu pod wpływem stresu.

Usiądź wygodnie w pozycji siadu skrzyżnego (choć to ćwiczenie można robić także w innych sytuacjach, gdy nie możesz usiąść w siadzie skrzyżnym). Oddychaj głęboko, ale nie przesadnie. Rozluźnij oddech i umysł.

Zamknij oczy, delikatnie skup się na punkcie między brwiami.

Przytrzymaj kciukiem prawej ręki, prawą dziurkę od nosa. Weź głęboki wdech przez lewą dziurkę, wstrzymaj oddech. Zrób wydech przez lewą dziurkę i wstrzymaj oddech. Kontynuuj ćwiczenie przez 3 do 11 minut. Na koniec weź wdech i wydech obiema dziurkami nosa i wróć do normalnego oddechu.

Źródło: „Invincible Living” Guru Jagat