Ćwiczenie oddechowe na odzyskanie równowagi hormonalnej

0
1038

Nie zawsze mamy dni, w które czujemy się piękne, zdrowe, uśmiechnięte i szczęśliwe. Szczerze mówiąc, bardzo często zdarzają się dni, w które czujemy się, delikatnie mówiąc, zupełnie odwrotnie niż radośnie i zdrowo. Przez lata praktykowania jogi i uczenia się o zdrowiu, dietach, medytacji itp., wiem że bardzo dobre efekty przynosi pranayama, ćwiczenia oddechowe.

Odzyskanie równowagi

Ćwiczenie oddechowe, którym chce się dzisiaj z Wami podzielić, to niezwykle silne narzędzie do zrównoważenia gruczołów. Szczególnie przysadki mózgowej, która w jodze uważana jest za główny i najważniejszy gruczoł. Pozostałe gruczoły sterowane są właśnie przez przysadkę, więc Twoja tarczyca, przytarczyca, trzustka, podwzgórze, nadnercze, jajniki (lub jądra), wszystkie swoje zmiany zawdzięczają przysadce. Przysadka, to główne centrum sterowania układu hormonalnego. A Twoje gruczoły kontrolują tak istotną rzecz jak emocje.

Ćwiczenie oddechowe

Oddech czterech części

Ta technika resetuje reakcje oparte na kodowaniu hormonalnym i pozwala energii przepływać, tak by cierpienie i smutek, nie blokowały uzdrawiania w codzienny żuciu.

Usiądź w pozycji siadu skrzyżnego. Tą pozycje można wykonywać również przy biurku, w samochodzie, metrze, gdziekolwiek zajdzie taka potrzeba.

Zamknij oczy, koncentrując się na punkcie między brwiami (lub otwarte i zrelaksowane jeżeli jesteś w przestrzeni publicznej).

Wdech w czterech równych częściach przez nos. Wydech w czterech równych częściach przez nos. Kontynuuj przez 3 do 11 minut.

Na końcu weź wdech, wstrzymaj oddech, wydech i relaks.

 

Źródło: nauki Guru Jagat i Hari Kaur Khalsy