Ćwicz wytrwałość

0
1206
Beautiful young woman working out indoors, doing yoga exercise, stretching, holding hands in Vajra Mudra - Thunder Mudra, close-up, copy space

Uważana jest za najlepszą z asan, zarówno w hatha jodze, jak w hatha jodze pradipika. Uwalnia od bólu pleców i stawów, zaburzeń żołądka, wspomaga krążenie krwi, przynosi ulgę przy rwie kulszowej. Ale nade wszystko, kiedy pozostajesz w tej pozycji umysł nie ma dokąd uciec, dzięki czemu zauważasz jego sztuczki i szablony, co bardzo pomaga w wywikłaniu się z nich. Umysł i zmysły uspakajają się, a to może się stać podstawą do wytworzenia nowych, zdrowych nawyków myślowych. Przystępując do ćwiczenia tej asany, miej w sobie intencję zmian, które pragniesz wprowadzić w obrębie swego ciała, umysłu i duszy.

PASCHIMOTTANASANA (rozciąganie do przodu w siadzie)
Pozycja ta pozwala poddać się sobie, uspokoić i zrównoważyć umysł, zmiękczyć serce, podczas gdy rozciągnięte ciało się relaksuje. Pomaga w budowaniu wewnętrznej wytrzymałości, wytrwałości. Bez ścigania się, bez forsowania, bez kontrolowania.

  • Usiądź na ziemi w siadzie prostym, z nogami wyciągniętymi przed siebie i złączonymi, z prostym, wydłużonym kręgosłupem. Ramiona wyciągnięte wzdłuż tułowia, zrelaksowane. Nogi pozostają aktywne ze stopami zgiętymi prostopadle do łydek i mięśniami ud napiętymi ku sobie.
  • Weź wdech i unieś ramiona nad głową w Oddechu Słońca (dłonie połączone ze sobą, oczy skupione na kciukach).
  • Robiąc wydech, pochyl tułów do przodu, zbliżając go do nóg. Plecy pozostają proste tak długo, jak to możliwe, zginając się w biodrach. Kiedy zegniesz się najbardziej, jak możesz, ułóż ręce na nogach najdalej, jak mogą sięgnąć i rozluźnij plecy zaokrąglając kręgosłup i relaksując tułów nad nogami.
  • Zamknij oczy, aby wczuć się wewnętrznie w pozycję. Z każdym wdechem kręgosłup się wydłuża; z każdym wydechem – pogłębia się rozciągnięcie.
  • Zaakceptuj granicę, do której rozciągnięcie na danym etapie jest u ciebie możliwe. Napełniaj ciało dobrodziejstwem oddechu. W tej pozycji, w miarę jak się jej oddajesz, z każdym oddechem umysł staje się coraz stabilniejszy. Nigdy nie forsuj swoich możliwości, pozwól, by się pogłębiały same, w naturalny sposób.
  • Pozostań w pozycji przez 7 do 10 oddechów. Czym dłużej trwasz w paschimottanasanie, tym bardziej wpływasz na swoją tkankę łączną i powodujesz uzdrawianie.

Ostrzeżenie: pacjenci o wysokim ciśnieniu krwi powinni przedsięwziąć środki ostrożności – po wykonaniu tej asany krew uderza do głowy!