Często słyszę od osób przychodzących do mnie na jogę, że nie jedzą śniadań. Znam też takich, co potrafią nie jeść przez cały dzień i pierwszy ich posiłek to kolacja w domu. Jeżeli jesteś ciągle zabiegany i stwierdzasz, że zaoszczędzisz czas pomijając posiłki, dowiedz się jaki to ma wpływ na Twój organizm.
1. Spadek poziomu cukru.
Wystarczy, że pominiesz jeden posiłek, Twój poziom cukru spadnie. Jeżeli pominiętym posiłkiem jest śniadanie, poziom cukru będzie za niski przez cały dzień. Przez to każdy organ w Twoim organizmie będzie zmęczony. Podniesie się poziom kortyzolu, hormonu stresu. To sprawi, że będziesz zmęczony, zestresowany i niespokojny. Żeby mieć energię i dobre samopoczucie poziom cukru powinien być mniej więcej stały.
2. Spowolnienie metabolizmu.
Kiedy pomijasz posiłek Twój organizm przełącza się na tryb głodu, który ma za zadanie zaoszczędzić energię. Wtedy Twój metabolizm zwalnia i gdy zjesz późniejszy posiłek nie będzie on spalony. Twój organizm potraktuje go jako rezerwę. Jeżeli myślisz, że opuszczając posiłek oszczędzisz kalorie i kolejny posiłek możesz zjeść obfity, a robisz dokładnie odwrotnie.
3. Mózg nie pracuje prawidłowo.
Bez substancji odżywczych Twój mózg staje się zamglony. Zaczynasz mieć zmienność nastroju, jesteś poirytowany. Masz problemy z koncentracją. To wszystko przeszkadza w efektywnym wykonywaniu codziennych obowiązków. Niestety po zjedzeniu kolejnego posiłku nic się nie poprawi. Ciało nastawione na oszczędzanie energii sprawi, że nadal będziesz mieć zły nastrój.
Autor: Karolina Karwacka-Ziemak