Biżuteria ze smogu

0
2069

Duński artysta i wynalazca Daan Roosegaarde razem z grupą współpracujących z nim osób stworzyli największy na świecie odkurzacz do wyłapywania zanieczyszczeń powietrza.

Gigantyczny filtr

Smog Free Tower wygląda trochę jak statek kosmiczny, a trochę jak nowoczesna rzeźba. Siedmiometrowa sześciokątna wieża stoi w środku miejskiego parku i wyłapuje zanieczyszczenia powietrza. Działa jak gigantyczny filtr. Pomysłodawca Smog Free Tower za cel  postawił sobie stworzenie miejskich enklaw czystego powietrza wolnych od smogu. Wieża ma całkiem sporą wydajność, bo w ciągu zaledwie godziny może przefiltrować ok 30 tys. metrów sześciennych powietrza, poprawiając jego jakość nawet o 75 procent. Jest przenośna, więc można wysłać ją tam gdzie jest potrzebna. Pierwszą podróż odbyła do Pekinu, miasta znanego z ogromnych problemów z zanieczyszczeniem powietrza.

zdjęcie: www.studioroosegaarde.net
Drogocenne zanieczyszczenia

Twórca wieży uważa, że nic nie powinno się marnować, powinniśmy nauczyć się wykorzystywać odpadki. Pomyślał że skoro wieża tak skutecznie oczyszcza powietrze, warto znaleźć sposób na wykorzystanie tego co się w niej zebrało.

zdjęcie: www.studioroosegaarde.net

Skoro Smog w 42 procentach składa się z węgla, a przecież diament to węgiel razem ze swoimi współpracownikami opracował sposób, żeby transformować smog w eleganckie kostki, które zdobią pierścionki, czy spinki do mankietów.  Roosegaarde mówi, że jego celem było zwrócenie uwagi świata na ogromny problem jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Kupujący biżuterię ze smogu, przekazuje do środowiska 1 tys. metrów sześciennych czystego powietrza oraz wsparcie dla projektu Smog Free Project.

zdjęcie: www.studioroosegaarde.net

Więcej na ten temat przeczytacie tu.