Bezpieczeństwo i wolność – cz. 2

0
1653
odpuść, wycisz się, odpocznij, znajdź swoją prawdę

Czakry, to miejsca skupienia energii w naszym ciele. Są umiejscowione wzdłuż kręgosłupa i gdy są zbalansowane energia płynie swobodnie i czujemy się dobrze na każdej płaszczyźnie naszego życia. Nie jest to żadna wiedza tajemna, a gdy pozna się dobrze emocje związane z poszczególnymi czakrami, lepiej nam nawiązywać kontakt z samym sobą i wiedzieć, w której dziedzinie życia dzieje się nie za dobrze. Praca nad sobą samym, odkrywanie swoich potrzeb i wewnętrznej mądrości, jest wspaniałym sposobem na poradzenie sobie z wieloma chorobami i problemami. Nie tylko ciała.

W ostatnim artykule o pierwszej czakrze było kilka informacji o podstawowych ćwiczeniach, a także podstawowe informacje na temat pierwszej czakry. Tym razem chcę Wam przybliżyć emocje związane z pierwszą czakrą mniej technicznie, za to bardziej intuicyjnie.

Pierwsza czakra, to podstawa. Znajduje się u podstawy kręgosłupa. Jest związana z kośćmi, kończynami czyli wszystkim co daje nam podstawę i fundament. Jest związana także ze wszystkim co materialne, z naszym poczuciem bezpieczeństwa na płaszczyźnie finansowej, osobistej, materialnej. Do życia potrzebne nam jest ciepło, bezpieczeństwo, jedzenie, schronienie… Jeżeli nasze poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane zaczyna się dziać źle. Objawia się to często depresją, stanami lękowymi itp.

Bezpieczeństwo

Bardzo dużym zaburzeniem pierwszej czakry jest powierzanie swojego poczucia bezpieczeństwa innym z zewnątrz. Duży problem z tym mają szczególnie kobiety. Wierzymy, że bezpieczeństwo da nam szef lub firma, w której jesteśmy zatrudnione, parter z którym żyjemy, rodzice, zawsze ktoś poza nami samymi. Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć próbując zrównoważyć pierwszą czakrę jest to, że same musimy zapewnić sobie bezpieczeństwo. Tylko poczucie naszej własnej wartości, siła naszej osobowości, kobieca energia, mądrość są w stanie zapewnić nam stabilność i bezpieczeństwo. Gdy oddajemy odpowiedzialność w ręce innych narażamy się na bardzo chwiejną i niepewną sytuację.

Ważne jest budowanie bliskich relacji, społeczności, partnerstwa, rodziny. Ważne jest poleganie na swoich bliskich, pomoc, współpraca. Jednak cały czas musimy pamiętać, że nasz świat nosimy na własnych barkach. Nie próbujmy udawać, ani niczego udowadniać. Nie ważne jest co myślą o nas inni. Jeżeli w ten sposób będziemy patrzeć na świat, to każdy niemiły gest lub słowo sprawi, że nasz świat będzie walił się w gruzy. Jeżeli pozwolimy na to, żeby inni decydowali o naszej wartości będziemy ciągle przepracowane, aż doprowadzimy się do depresji i poważnych chorób. W ciągłym stresie i przemęczeniu udowadniając innym własną wartość, żeby widzieli że dajemy radę być najwydajniejsze w pracy, mamy przygotowane obiady i wysprzątane na błysk mieszkanie, opiekujemy się wzorowo dziećmi i wspieramy partnera.

Zaufanie

Zapewne niepewność, strach, brak wiary w siebie u kobiet, które tak często zauważam są związane z jakimś złym podejściem społecznym do tematu roli kobiety. Dlatego same musimy o siebie zadbać. Obudzić się z tej niekończącej się pętli oczekiwań. Wybrać to co nas pasjonuje, cieszy i tym się zajmować. Zrelaksować się, znaleźć czas dla siebie. Nie próbować nic udowadniać, ani nikomu się przypodobać. Kierować się kobiecą intuicją, która jest potężnym narzędziem pomocnym w codziennym życiu.

Kobiety mają bardzo dużą wrażliwość, dlatego potrzebują troski i czasu dla siebie. Potrzebujemy odpocząć, zresetować się, odpuścić. Polecam kąpiel, rytuały, jogę, relaksację, pisanie dziennika, malowanie, spacery. Znajdź coś dla siebie i wyszarpnij ten czas dla siebie z codziennych obowiązków.

Zaufaj sobie. Twoje ciało i Twoja intuicja podpowiadają Ci kiedy jest źle, kiedy musisz odpocząć. Zaufaj sobie i wiedz, że jesteś w stanie osiągnąć wszystko czego pragniesz. Zaufaj sobie i staraj się prowadzić swoje życie tak, by spełnić swoje marzenia i zaspokoić swoje potrzeby. Zaufaj sobie i zajmij się tym co sprawia Ci radość i zamień to w sposób na życie zawodowe. Zapewnij sobie bezpieczeństwo materialne. Uwierz we własne siły. Nie daj się zgnębić obcymi opiniami. Ufaj sobie i bądź dla siebie wsparciem.

„Z mojego osobistego doświadczenia wiem, że jedynym grzechem jaki popełniamy to umniejszanie własnej wartości. Kiedy to robimy to tak jakbyśmy kpili z Boga i jego daru.” Yogi Bhajan

Połączenie

Z każdą czakrą związane są emocje. Te emocje są zmienne, mogą być jasne lub ciemne, wszystko zależy od tego jak mocno jesteśmy połączeni z daną czakrą. Jeżeli jesteśmy odłączeni od swojego centrum energetycznego u podstawy kręgosłupa, czujemy się niestabilnie, niespokojnie, możemy nawet zacząć chorować na depresję. Wszystkie te uczucia mają swoje źródło w strachu. Strach odrzucenia, głodu, biedy, czyli symptomy odłączenia się od energii ziemi. Działanie z pozycji strachu jest  silnym sygnałem, że straciliśmy połączenie z naszą pierwszą czakrą.

Natomiast kiedy nasze połączenie z pierwszą czakrą jest silne jesteśmy spokojni, cierpliwi, życzliwi, lojalni i mamy poczucie własnej wartości. Czujemy wsparcie i potrafimy wspierać innych. Pierwsza czakra daje nam podstawy, z których tworzymy samoakceptację i pewność siebie, które zakorzeniamy by wzrastać.

Medytacja

MANTRA: LAM spróbuj poczuć wibrowanie tego dźwięku gdy mówisz go do siebie w ciszy medytacji.

Spróbuj otaczać się czerwonym kolorem, który jest kolorem tej czakry.

Proponuję też medytację Kundalini Yogi, którą uważam za niezwykle pomocną gdy czuję niepewność i brak równowagi.

ADI SHAKTI

Mantra:

Adi Shakti, Adi Shakti, Adi Shakti, Namo Namo,

Sarab Shakti, Sarab Shakti, Sarab Shakti, Namo Namo

Pritham Bhagvati, Pritham Bhagvati, Pritham Bhagvati, Namo Namo

Kundalini Mata Shakti, Mata Shakti, Namo Namo

Adi Shakti Mantra daje nam ochroną, tworzy energię. Śpiewanie tej mantry eliminuje strach i i spełnia marzenia.

„Połącz się z Maha Shakti. To wystarczy, by zniknęło nieszczęście. To wyrzeźbi z ciebie kobietę. Kobieta potrzebuje swojej własnej Shakti, nikt inny tego za nią nie zrobi. Kiedy kobieta śpiewa mantrę Kundalini Bhakti, Bóg czyści jej drogę. To nie religia, to rzeczywistość. Kobieta nie rodzi się by cierpieć, kobieta potrzebuje swojej własnej siły.” Yogi Bhajan