Ayurvastra – indyjskie leczenie przez ubranie

0
1439

Mimo, że zachodnia medycyna nie potwierdziła jeszcze skuteczności leczniczych ubrań i produktów wytwarzanych zgodnie z założeniami ayurvastry, w Indiach metodę tą praktykuje się i udoskonala od wielu setek lat.

ayurvastra – siostrzana dziedzina ajurwedy – ayur – życie; vastra – ubranie, tkanina

Według ajurwedy, a za nią ayurvastry, skóra to największy ludzki organ, a wszystko co wchodzi z nią w bezpośredni kontakt, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie traktuje się jej jedynie jako „warstwę ochronną”, lecz jako kanał, dzięki któremu lecznicze składniki przenikają do wewnątrz. O ile jednak, terapia przez wcieranie ziół i ich mieszanek w skórę wydaje nam się całkiem normalne, to leczenie przez odpowiedni materiał ubrania brzmi co najmniej egzotycznie.

Tkaniny stosowane w ayurvastrze to 100% bawełna lub jedwab bez żadnych nienaturalnych dodatków. Koloryzowane tylko naturalnymi barwnikami takimi jak kurkuma, hibiskus czy indygo. Suszone są w promieniach słońca i następnie „kąpane” w odpowiedniej mieszance ziół.

Ziołami bazowymi zwykle są:

  • aloes – na infekcje, rany i oparzenia
  • kurkuma – antybakteryjna i antyseptyczna, oczyszcza i dezynfekuje skórę
  • tulusi – działa antyseptycznie, ale też łagodzi stres, wzmacnia odporność
  • neem – działa antybakteryjnie

Żeby dostosować lecznicze właściwości ubrania do konkretnych schorzeń trzeba pofatygować się do Indii i tam szukać specjalistów, którzy dobiorą odpowiednią mieszankę ziół. Dobra wiadomość jest taka, że w sklepach internetowych można kupić ubrania na „ogólne” schorzenia, jak np. na problemy skórne, związane z reumatyzmem, czy też ogólnie „na dobre samopoczucie”.