Asteya – szczodrość

0
728

Jednym z ważniejszych elementów szczęśliwego życia jest zdolność zaspokajania własnych potrzeb i uczciwego zapewniania sobie dobrobytu. W jodze niezwykle ważne jest by nieprzyjmować nienależnych korzyści i praktykować szczodrość.

„Kiedy jesteśmy mocno zakotwiczeni w szczodrości, wszelka pomyślność przychodzi” – SUTRA II.37

Asteya – Szczodrość

Szczęście to równowaga, ważna także w dawaniu i przyjmowaniu. Asteya znaczy dosłownie „nie kradnij”. Musimy jednak zdać sobie sprawę z głębszego znaczenia tej zasady i analizy form przyjmowania rzeczy, które nam się nie należą.

Jennie Lee w swojej książce „Joga prawdziwa” wymienia kradzież jako m.in. wykorzystanie pomysłu kolegi i przedstawienie go jako własnego, kopiowanie z witryn internetowych treści będących czyjąś twórczością, wykorzystywanie służbowych materiałów i sprzętów do celów prywatnych, prowadzenie rozmów telefonicznych na czyjś koszt. Jennie Lee twierdzi także, że za kradzież możemy uznać zabieranie czyjegoś czasu np. zostawiając w zlewie brudne naczynia, których nie chce nam się pozmywać.

„Nawet bardzo subtelne formy narcyzmu są sprzeczne z praktyką zasady Asteya”

W wielu źródłach odnoszących się do mądrości jogi znajdziecie potwierdzenie, że nie możliwe jest spełnienie i szczęśliwe życie gdy regularnie przyjmujemy więcej, niż oferujemy. Podobnie jest w drugą stronę, jeżeli dajemy ciągle od siebie i nie doceniamy własnej wartości, równowaga w naszym życiu będzie zachwiana, a to doprowadzi do głębokiego rozczarowania i frustracji.

Seva

Seva, czyli praktyka bezinteresownej służby to przykład uczciwej szczodrości. Możemy podzielić się tym co mamy. Możemy podzielić się swoimi umiejętnościami, talentami osobie, która na przykład nie ma w tej chwili pieniędzy na nasze usługi, lub znajomemu, który jest w potrzebie. Możemy oddać komuś przedmiot, którego my nie używamy, a wiemy, że tej osobie sprawi radość. Seva to także pomoc finansowa, którą się nie chwalimy i udzielamy jej dyskretnie, nie dla poklasku czy sławy.

Takie działania przyniosą nam spełnienie, zadowolenie i szczęście płynące z dawania. Natomiast osoby przez nas obdarowane mogą zaznać bezinteresownej miłości i dobroci.

Motywacja

Pamiętajmy, że naszym życiem bardzo często steruje ego. Dlatego dając coś innym musimy zawsze zastanowić się z czego płynie potrzeba dawania. Ego potrafi manipulować. Jeżeli nasz dar to wynik manipulacji, bo chcemy coś komuś wynagrodzić lub otrzymać coś w zamian, mija się to z celem Asteya.

Nie musimy być osobami zamożnymi żeby coś dawać. Możemy przecież dać komuś swój czas i wysłuchać czyichś problemów. Możemy służyć radą lub po prostu przytulić osobę bliską, która tego potrzebuje. Możemy pomodlić się za kogoś kto ma problemy, z którymi ciężko mu sobie poradzić.

Równowaga

Ciągle także musimy pamiętać o równowadze. Nie można kochać innych, nie kochając siebie. Dlatego jeżeli czujemy, że dajemy z siebie za dużo, jesteśmy przepracowani, w domu dajemy z siebie wszystko swoim bliskim, dzieciom, mężowi, to musimy dla równowagi zadbać także o siebie. Musimy zadbać o odnawianie własnej energii. W natłoku obowiązków łatwo o tym zapomnieć, więc dobrze jest co tydzień zaplanować chwilę czasu dla siebie i swoje przyjemności. Chwila relaksu, joga, medytacja, kąpiel, dobra książka, to niektóre z pomysłów na odnowienie energii i spędzenie miło czasu. Medytacja to również dobry sposób na oczyszczenie umysłu, tak by w codziennym życiu zdawać sobie sprawę z tego co się wokół nas dzieje. Głębiej zajrzeć w swoje motywy i mocniej poczuć gdzie może się pojawić brak równowagi.