Aromaterapia i joga – zapachy na zbalansowanie pierwszej czakry

0
1452

 

Kontynuując tą piękną i ważną drogę przez tęczowe centra energetyczne, które sprawiają, że nasza energia może harmonijnie przepływać wzdłuż kręgosłupa, poruszymy zagadnienie niezwykle ważne dla zdrowia, czyli aromaterapię.

Pierwsza czakra Muladhara. Zlokalizowana u podstawy kręgosłupa. Związana z instynktami, przetrwanie, materialnym światem, bezpieczeństwem. Gdy jest zrównoważona czujemy się ugruntowani w materialnym świecie. U podstawy kręgosłupa znajdziemy Shakti, energię kobiecej siły. Zaczynając od pierwszej czakry pełen potencjał naszej duszy, umysłu i ciała jest zintegrowany i zaczynamy go urzeczywistniać. Do pełnej harmonii i spełnienia na każdym poziomie naszego życia, potrzeba nam zrównoważenia w każdej z czakr. Ale to właśnie w pierwszej czakrze zaczynamy nasz rozwój i świadomość. Z pierwszą czakrą związany jest zmysł węchu, więc pięknie komponuje nam się praca z aromaterapią w tej czakrze, choć przy każdej możemy w niezwykły sposób pomagać sobie cudem olejków eterycznych.

Zdrowie, ziemia, dom, ciało to elementy związane z pierwszą czakrą. Ziemia jest elementem związanym z każdą z pierwszych trzech czakr, idąc od dołu kręgosłupa.

Kolor pierwszej czakry to czerwony. Kolor czerwony to odwaga, pasja i lojalność.

Olejki eteryczne dla pierwszej czakry

Olejki eteryczne, które balansują pierwszą czakrę są związane z ziemią, ugruntowaniem, stabilnością. To na przykład olejki drzew, których korzenie spływają głęboko do ziemi.

Olejki, które są dobre dla pierwszej czakry to: olejek z drzewa sandałowego, cyprysowy, elemi, cedrowy, polisandrowy (z drzewa różanego).

Pozostałe olejki eteryczne, które mogą pomóc przy braku zbalansowania w czakrze postawy (strach, depresja, smutek) to szałwia muszkatołowa, geranium, róża, melisa, patchouli, yang ylang, wetiwerowy, olibanowy.

Dzięki zbalansowaniu energii pierwszej czakry, energia w naszym ciele może przepływać swobodnie do pozostałych czakr. Praca z olejkami pozwala też na obudzenie naszej twórczej energii.

Jak stosować olejki?

Sposobów jest wiele.

 • Możesz wybrać jeden olejek z podanych powyżej i wlać kilka kropel do ciepłej kąpieli.
 • Przed praktyką jogi wetrzyj olejek w skronie, kark i stopy.
 • Użyj dyfuzora do olejków
 • Dodaj kilka kropel olejku do oleju bazowego i zrób sobie masaż (np. ajurwedyjską abhjangę)
 • Zrób kompozycję olejków (przepis poniżej)
 • Mieszankę olejków wlej do buteleczki z atomizerem wypełnionej filtrowaną wodą. Spryskuj twarz, ubrania, matę, koc, poduszkę do medytacji.

Mieszanka olejków na zbalansowanie pierwszej czakry:

 • 3 krople olejku wetiwerowego
 • 2 krople olejku olibanowego
 • 2 krople olejku paczulowego
 • 3 krople geranium
 • 2 krople ylang ylang

Zmieszaj olejki w ciemnej, szklanej buteleczce z olejkiem jojoba lub migdałowym. Wymieszaj, delikatnie potrząsając. Wsmaruj w nadgarstki, za uszami, na skroniach, w podeszwy stóp i wdychaj 🙂

Gotowe mieszanki olejków już niedługo w naszym sklepie 🙂
Jesteś zainteresowany zakupem napisz: info@mojatransformacja.net