Antyrakowe przeboje

0
932
Delicious and healthy cereal in wooden bowl

Światowa Organizajca Zdrowia podaje, że ok. 35%, a nawet aż do 70% zachorowań na raka ma związek z dietą.

Wiele badań naukowych wykazuje na przykład, że genetycznie modyfikowana żywność znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Już w 2009 r.  the American Academy of Environmental Medicine (AAEM, amerykańska Akademia Medycyny Środowiskowej)  zaapelowała do lekarzy, by „przestrzegali swoich pacjentów, środowiska medyczne i opinię społeczną przed spożywaniem żywności genetycznie modyfikowanej, dostarczając materiały edukacyjne opisujące GMO i związane z nim zdrowotne ryzyko.” AAEM nadal nas alarmuje w związku z badaniami wskazującymi na powodowane przez GMO podwyższone ryzyko takich przypadłości, jak m.in. bezpłodność, problemy odpornościowe, przyśpieszone starzenie, zmiany w głównych organach wewnętrznych i systemie trawiennym.

W odżywianiu się stosuj następujące zasady:

– Jedz proste, świeże potrawy
– Najzdrowsze są ugotowane potrawy; unikaj smażonych, bo są najcięższe do strawienia
– Jedz świeżo przygotowane potrawy, ponieważ zawierają najwięcej wartości odżywczych
– Stosuj zbalansowaną dietę; na Twoim talerzu powinno znaleźć się:

40-50% węglowodanów (pełnoziarnistych kasz lub ryżu)

20-30% lekkostrawnego białka; najlepsza jest fasolka mung lub mung dhal
(albo ugotowane mięso lub ryba)

20-30 % warzywa

ANTYRAKOWA LISTA PRZEBOJÓW

Brokuły –  większość chorób nowotworowych
Niezaprzeczalnie pierwsze miejsce zajmują brokuły ponieważ zawarty w nich związek siarkowy – sulforafan – przeciwdziała rozwojowi komórek rakowych, a glukozynolany powodują blokowanie rozwoju komórek rakowych i zmniejszają aktywność szkodliwych estrogenów, które związane są z nowotworami hormonalnymi, jak rak piersi czy jajników.

Pamiętaj, aby gotować brokuły bardzo krótko do 3-4 minut i nie doprowadzać do zwiędnięcia kwiatostanu.

Czosnek – rak żołądka, jelit, większość nowotworów
Antyrakowo działa zawarta w nim allicyna. Allicynę zawiera też cebula, pory, szczypior, ale najwięcej jest jej w czosnku.

Aby nie utracić działania allicyny w czosnku,  po zdjęciu skórki i pokrojeniu zostaw go na 15 minut i dopiero potem użyj w gotowaniu.

Omega-3 – rak jelita, prostata, rak piersi
Kwasy tłuszczowe omega-3 mają ogromny wpływ na metabolizm oraz działają przeciwzapalnie.

Omegę 3 znajdziesz w tłustych rybach morskich, (wybieraj ryby niehodowlane, takie jak tłuste sardynki, makrele), krewetkach, oleju lnianym.

Pełnoziarniste płatki śniadaniowe – rak jelita i piersi
Za ich skutecznością stoi duża ilość błonnika, który pomaga w metabolizmie i utrzymuje jelita w czystości. Pomaga w pozbyciu się nadmiaru estrogenu.

Wybieraj płatki śniadaniowe z dużą ilością błonnika, ale bez cukru, z małą ilością soli.

 

Marchewka – rak płuc i  większość nowotworów
Skuteczność dzięki dużej ilości witaminy C oraz beta-karotenu (przeciwutlaniacz i prowitamina witaminy A), które działają jako antyoksydanty w organizmie.

Buraki – rak nerek i większość nowotworów
Zawarte w nim betalainy “zagładzają” nowotwory i uniemożliwiają dzielenie się komórek. Badania wykazały, że 3-4 plasterki buraka dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania, szczególnie na raka nerek.

Zielona herbata – większość nowotworów
Skuteczność zawdzięcza zawartości galusanu epigollokatechiny (EGCG), który jest silnym utleniaczem. W zielonej herbacie jego zawartość dochodzi nawet do 1,3% suchej masy. Badania wykazały, że należy wypić 8-10 filiżanek zielonej herbaty dziennie, aby uzyskać działanie antyrakowe.