Ajurweda w walce ze stanami zapalnymi w organiźmie

0
1103

Ajurweda jest obszerną i złożoną nauką o zdrowiu i kondycji ludzkiego organizmu. Zgłębienie chociażby cząstki tej wiedzy wyjdzie na zdrowie. Poniżej przedstawiam kilka uniwersalnych sposobów na zapobieganie stanom zapalnym.

  1. Post/dieta/głodówka
    Jelita odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Powinniśmy spróbować robić regularne przerwy w jedzeniu, tak by nasz organizm miał szansę na regenerację. Jelita mogą wówczas odpocząć od ciągłej pracy i powrócić do równowagi. Przejadanie się, które jest teraz częstym zjawiskiem, powoduje, że nasz organizm jest przeciążony i przepracowany. W efekcie trawienie jest mniej skuteczne i zaczynają się problemy zdrowotne. Dzięki krótkim postom możemy usprawnić trawienie, dać ciału czas na odpoczynek, regenerację i odnowę.Można spróbować chociażby przez kilka godzin np. od 20:00 do 08:00. Taki krótki post jest już niezwykle pomocny w oczyszczeniu organizmu. Jeżeli masz ochotę spróbować intensywniej, stopniowo wydłużaj czas np. od 20:00 do 11:00.
  2. Przyprawy
    Przyprawy, takie jak, kurkuma, imbir, czosnek i szafran, były w Ajurwedzie używane od tysięcy lat. Są to substancje, które działają przeciwzapalnie i wzmacniają organizm. Zachodnia nauka potwierdza ich skuteczność.
  3. Medytacja
    Ajurweda uczy nas, że dla dobra naszego zdrowia powinniśmy zadbać nie tylko o ciało. Równie ważna jest praca nad umysłem, a także duchowość.Niezwykle pomocne w pracy z umysłem, koncentracji, wyciszeniu i lepszym kontakcie umysł-ciało, jest praktykowanie medytacji. Na początku wystarczy 10 minut dziennie. Te kilka minut to codzienna higiena naszego umysłu, a jej działanie na nasze zdrowie i samopoczucie i tak będzie ogromne.Polecam również jogę, której zadaniem jest zjednoczenie umysłu, ciała i serca.Badania potwierdzają, że codzienna praktyka jogi, medytacja lub ćwiczenia oddechowe zmniejszają stany zapalne w organizmie i oczyszczają krew.

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak