„Ajurweda medycyną natury” – książka dla miłośników zdrowia i życia w zgodzie z naturą

0
809

Jeżeli jesteś osobą, która interesuje się naturalnymi sposobami dbania o zdrowie. Jeżeli chcesz na co dzień dbać o siebie i swoje dobre samopoczucie, a nie połykać chemiczne proszki, kiedy już poczujesz się źle. Bez względu na to czy dopiero zacząłeś interesować się życiem w zgodzie z naturą, albo może nawet jeszcze nie jesteś pewien czy to jest dla Ciebie, a może od dawna żyjesz w harmonii ale lubisz zgłębiać temat zdrowia, to jest książka dla każdego.

Ajurweda – medycyna od tysięcy lat

Rewolucja przemysłowa, rozwój, technologia i mechanika dały nam ogromne możliwości. Wiele rzeczy stało się łatwiejszych i lepiej dostępnych. Niestety zaczęliśmy eksperymentować również z jedzeniem. Dodawać sztucznych składników do produktów, którymi od tysięcy lat żywią się wszelkie żywe istoty żyjące na ziemi, łącznie z ludźmi. Niestety nie wszystkie te pomysły były udane i zanieczyszczone jedzenie, środowisko i stres, który nakręcamy naszym szybkim tempem życia oraz poziom odpowiedzialności, z którym zmagamy się każdego dnia, sprawia, że zaczynamy coraz bardziej chorować. Dlatego wielu ludzi zwraca się o pomoc do sprawdzonych, tradycyjnych i naturalnych sposobów dbania o zdrowie i dobre samopoczucie.
Jedną z takich tradycyjnych, naturalnych i sprawdzonych ścieżek zdrowia jest Ajurweda. Medycyna holistyczna. Sposób na życie i metoda na zachowanie dobrego zdrowia.
Książka Doktora Davida Frawley’a i Profesora Subhasha Ranade „Ajurweda Medycyną Natury” to wstęp do wiedzy przekazywanej od pokoleń. Przez tło historyczne i filozoficzne, po uniwersalne zasady, podejście do zdrowia, ziołolecznictwo, diagnozowanie, leczenie, zabiegi, a także jogę, dochodzimy do diety. Dieta to jeden z kluczy do zdrowia i dobrego samopoczucia. Równoważenie wpływów zewnętrznych i naszych naturalnych skłonności, tak by poczuć równowagę. Każde przeciążenie, brak harmonii, podrażnienie może powodować spadek formy, złe samopoczucie lub chorobę.

To książka dla każdego kogo interesuje wiedza na temat starożytnej medycyny hinduskiej.

„W celu zachowania zdrowia joga zaleca dietę i styl życia uwzględniające ajurwedyjską konstytucję danej osoby. W celu zachowania zdrowia umysłu ajurweda udziela zaleceń etycznych, takich jak niestosowanie przemocy i mówienie prawdy (…) Objaśniając znaczenie niektórych ćwiczeń (…) przykłada wagę do pozycji jogi jako najlepszych ćwiczeń ogólnych dla wszystkich typów osób. Zarówno joga, jak i ajurweda zalecają stosowanie diety, ziół, ćwiczeń, mantr i medytacji w celu osiągnięcia zdrowia fizycznego i umysłowego. W tym aspekcie ajurweda kładzie nacisk na wykorzystywanie tych środków do leczenia chorób, podczas gdy joga używa ich do leczenia umysłu.”

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak
nauczycielka jogi, coach zdrowego stylu życia, terapeutka reiki