Jeżeli mimo dobrej i zdrowej diety, cały czas czujesz zaparcia, ajurweda przyjdzie ci jak zawsze z pomocą.
Z punktu widzenia ajurwedy, zaparcia są zaburzeniami doszy vata. Vata zarządza w ciele ruchem i eliminacją, a także układem nerwowym. Co zatem podrażnia Vatę i sprawia, że pogarsza się nasze trawienie:
- stres
- napięcie
- odwodnienie
- zimny wiatr
- zmęczenie
- suche, zimne i surowe jedzenie
Ajurweda dla zdrowia – zaparcia
Myślimy, że jedząc surowe sałatki dostarczamy organizmowi witaminy, minerały i błonnik, a okazuje się, że możemy w ten sposób podnieść doszę vata i sprowadzić na siebie zaparcia. Surowe warzywa są zimne i szorstkie, a to dwie cechy, które podrażniają vatę. Zaparcia, tak jak i dosza Vata zmniejszają się przy ciepłych, wilgotnych, oleistych potrawach.
Dlatego zamiast sałatki wybierz zupę, gulasz, potrawkę, zapiekankę. Nieraz wystarczy sama zmiana diety, by poczuć wyraźną różnicę.
Rozluźnij się
Vata powoduje także skurcze, w szczególności w okolicach okrężnicy i miednicy. Bardzo małe stolce, o wyglądzie małych piłeczek, są sygnałem, że mamy skurcze w mięśniach ścian okrężnicy. Osoby z chronicznymi zaparciami muszą nauczyć się jak rozluźniać mięśnie. Jest to dłuższa praca, ponieważ trzeba zmienić nabyte przyzwyczajenie do spinania mięśni brzucha i całej naszej podstawy. Te spięcie mięśni bierze się od chronicznego zdenerwowania, lęków, stresu.
Co może pomóc na zmniejszenie napięcia w mięśniach podstawy:
- Agni sara
- skręty, skłony
- głęboka relaksacja
- joga nidra
Triphala – ajurwedyjskie zioło
Najlepszym remedium na zaparcia jest triphala. Powinno się ją brać rano, od razu po wstaniu i wieczorem, tuż przed pójściem spać.
Zaparz 1/2 lub 1 łyżeczkę w filiżance gorącej wody – przez 5 do 10 minut
Autor: Karolina Karwacka-Ziemak