Ajurveda czyli Wiedza jak Żyć

0
2266

Ajurweda, najstarsza medycyna na świecie pochodząca z Indii, o ponad 5000 tradycji. Słowo Ajurweda oznacza Wiedzę o Życiu, Mądrość Życia. Ajurweda jest siostrą Jogi. Oba systemy uzupełniają się, by doprowadzić do stanu harmonii ciała, umysłu i duszy.

Ajurweda – wstęp

Ajurweda to system uzdrawiania, zawierający głęboką mądrość i wiedzę na temat życia człowieka i jego kontaktu z naturą. Ajurweda to wiedza holistyczna, czyli zakłada, że życie to połączenie ciała, umysłu i duszy. Te trzy elementy muszą być uwzględnione i doprowadzone do harmonii, tylko w ten sposób możemy żyć pełnym i zdrowym życiem.

W Ajurwedzie używamy diety, dzięki której możemy zapewnić optymalne zdrowie. Dieta musi być dostosowana do typu budowy ciała (dosza). Dodatkowo w utrzymaniu zdrowia ma nam pomóc joga, czyli ćwiczenia fizyczne, różne metody oczyszczające i higiena życia.

Zdrowie, według założeń Ajurwedy, to poczucie radości, zrównoważenie emocjonalne, witalność, prawidłowe eliminowanie toksyn z ciała, prawidłowe funkcjonowanie narządów i całego ciała.

Dzięki kompleksowemu podejściu do życia, Ajurweda jest nauką, która zawiera głęboką mądrość i zrozumienie wiecznych praw, jakie mają wpływ na człowieka i funkcjonowanie jego ciała, umysłu i duszy we wszystkich aspektach życia. Dlatego nie opiera się na zaleczaniu aktualnych objawów, ale wnika we wszystkie aspekty życia, takie jak: cel życia, kariera, relacje, rozwój osobisty i duchowy. Ajurweda pomaga nam w samopoznaniu, oraz zrozumieniu otaczającego nas świata. Ajurweda bierze pod uwagę czynniki zewnętrze i wewnętrzne jakie mają na nas wpływ oraz nasze własne wybory w życiu. Celem jest aby każdy z nas mógł wyrazić swoją prawdziwą naturę i zamanifestować swój pełen potencjał.

Cztery aspekty życia

Biorąc pod uwagę to, że każdy z nas ma potencjał na spełnione życie, Ajurweda, która jest holistyczną formą uzdrawiania i rozumienia człowieka, wychodzi z założenia, że nasze życie ma cel. Aby dotrzeć do tego indywidualnego celu pomóc ma nam dopracowanie i zrównoważenie czterech aspektów życia:

  • Dharma – prawidłowe działanie i spełnienie naszych obowiązków; do tego potrzebne jest zdrowe ciało i umysł klarowny i spokojny
  • Artha – materialny sukces i bezpieczeństwo; tworzenie obfitości materialnej jest wskazane, gdy służy naszej dharmie i dharmie naszej rodziny, społeczeństwa i ludzkości, czyli naszemu powołaniu i esencji naszej duszy;
  • Kama – pozytywne pragnienie, seks i energia kreatywna, które służą spełnieniu naszych pragnień w sposób świadomy i bez krzywdzenia innych;
  • Moksha – wyzwolenie duszy. Wydostanie się ponad przywiązania zmysłów i umysłu, doznanie, że nasze „ja” jest indywidualnym odzwierciedleniem Absolutu.

Stosowanie zasad Ajurwedy, choć na początku wydaje się skomplikowane, przynosi szybkie rezultaty. Zaczynamy czuć wewnętrzne zadowolenie i równowagę. Podstawą jest życie w zgodzie z prawami natury i nasza dieta.

 

Źródło: polecam wiele ciekawych publikacji o Ajurwedzie m.in książki Deepaka Chopry, lub książkę „Ajurweda Medycyną Natury” David Frawley i Subhash Ranade.
Większość mojej wiedzy posiadam dzięki mojej ukochanej nauczycielce Iwonie Kozak.