Adho Mukha Svanasana – pozycja psa z głową w dół

0
1597

Pozycja psa z głową w dół jest pozycją zarówno wzmacniającą, jak i rozciągającą. Wzmacnia ręce i nogi. Rozluźnia biodra, wydłuża mięśnie kręgosłupa, tyły nóg. Wzmacnia nadgarstki, otwiera klatkę piersiową i ramiona. Przygotowuje stopy do pozycji stojących, a ręce do balansów.

Jak każda pozycja jogi wymaga od nas uważnoźci. Dzięki tej asanie możemy zauważyć co dzieje się w naszym ciele. Gdy czujemy, że ramiona są mało otwarte, zaciśnięte wręcz, staramy się przede wszystkim odpychać się z ramion i pracować nad ich wyciągnięciem. Gdy czujemy, że pięty są daleko od maty i nie możemy ich postawić na ziemi, prostując kręgosłup i wyciągając się z rąk, staramy się wydłużyć mięśnie nóg.

Pozycja dziecka. Usiądź na piętach, delikatnie rozstaw kolana i połóż tułów i głowę na macie między nogami wyciągając się do przodu. Wyciągnij ręce przed siebie na macie i wydłuż kręgosłup.
Po minucie odepchnij się dłońmi od maty i przejdź do pozycji „na czworaka”. Dłonie ustaw pod barkami, kolana na szerokość bioder. Podwijając kość ogonową wciągnij brzuch przybliżając pępek do kręgosłupa i opuść głowę robiąc „koci grzbiet” i wydech. Z wdechem unieś głowę, a brzuch opuść swobodnie do dołu. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

Następnie, z tej pozycji, podwiń palce stóp i odepchnij się do psa z głową w dół. Na początku ze zgiętymi kolanami mocno wydłużając ręce i kręgosłup. Kilka razy wróć z wdechem do pozycji „na czworaka”, z wydechem do psa z głową w dół ze zgiętymi kolanami.

Po chwili pozostań w psie z głową w dół i postaraj się wyprostować kolana. Potem zginając raz jedno, raz drugie kolano wędruj w miejscu. Gdy poczujesz, że tyły nóg się rozciągnęły wydłuż całą sylwetkę wypychając się z dłoni, wydłużając kręgosłup, sięgając biodrami do góry i opuszczając pięty do maty. W pełnej pozycji psa z głową w dół zrób kilka długich, spokojnych i świadomych oddechów. Postaraj się za każdym razem zauważać jak na pozycję reaguje twoje ciało.

Foto Instagram: @biancamaychea
Autor: Karolina Karwacka-Ziemak