Therese Bertherat i antyćwiczenia

0
1374

„Twoje ciało jest jak dom, w którym już nie mieszkasz…jest taki dom, dom nazwany Twoim imieniem, jesteś jego jedynym właścicielem, ale dawno temu zgubiłeś do niego klucz. Stoisz więc na zewnątrz, zaznajomiony jedynie z jego fasadą. Nie mieszkasz w nim. Ten dom ukrywa Twoje najbardziej głębokie, stłumione wspomnienia, ten dom jest Twoim ciałem”

W latach siedemdziesiątych Therese Bertherat francuska fizjoterapeutka opracowała metodę pracy z ciałem, którą nazwała anty-ćwiczeniami. Bertherat opiera swoją praktykę na metodzie wypracowanej przez inną sławną fizjoterapeutkę – Francoise Mezieres, u której uczyła się i praktykowała przez wiele lat. W połowie lat siedemdziesiątych Bertherat wydała inspirującą książkę „The body has its reasons”, gdzie opisała jak rozpoczęła swoją przygodę głębokiej pracy z ciałem.

Antygimnastyka jest metodą samoleczenia, która polega na uporządkowaniu siebie na wszystkich płaszczyznach – fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Uczniowie stopniowo uczą się siebie, tego jak funkcjonuje ich ciało, móc odkryć i zdefiniować wszystkie napięcia mięśniowe, poznać ich pochodzenie, a następnie nauczyć się uwalniać wynikające z nich napięcie. Metoda ta zakłada, że z wiekiem wszyscy mamy mocno spięty tył naszego ciała – mięśnie pleców, szyję, tyły ud i łydek. Napięcie o skutkuje zbytnim rozluźnieniem przodu naszego ciała – gardła, brzucha, przodów ud. Powoduje to brak równowagi w naszym ciele.

Poniżej przedstawiam opis dwóch anty-ćwiczeń. Więcej znajdziecie w wyżej wymienionej książce.

PunIMG_20140621_114001ktem wyjścia dla tego ćwiczenia są stopy. Aby je wykonać potrzebna jest mała piankowa piłka o wielkości mandarynki. Stań prosto i wsuń piłkę pod swoją prawą stopę. Utrzymuj palce w poziomie delikatnie je rozciągając. Nie wyginaj ich do góry ani nie opuszczaj do dołu. Cały ciężar ciała opiera się na praweIMG_20140621_114144j nodze. Delikatnie masuj spód stopy piłką – pod palcami, środek stopy, piętę, zewnętrzną i wewnętrzną krawędź. Poczujesz jak skóra i mięśnie stopy przyzwyczajają się do delikatnych ruchów piłką. Po wykonaniu ćwiczenia możesz się lekko rozciągnąć i porównać obie połowy ciała. Możesz też wykonać skłon do przodu i poczuć, czy podczas zejścia w dół jedna strona opada z większą lekkością. Następnie wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

W drugim ćwiczeniu zajmiemy się ramionami. Usiądź wygodnie na krześle ( nie opieraj się o nic plecami) nogi swobodnie opuszczone na podłogę. Połóż prawą dłoń bezpośrednio na skórze lewego ramienia, odnajdź mięsień czworoboczny grzbietu, delikatnie odciągnij wraz ze skórą jego część znajdująca się na szyi (mięsień czworoboczny grzbietu). Teraz wykonaj lekkie koliste ruchy lewym ramieniem przez około minute, zmień strony. Po wykonaniu ćwiczenia poczujesz lekkość w ramionach.