Słońce od zarania dziejów było punktem centralnym wielu staroźytnych religii. Symbolem nieskończoności, siły twórczej, życia, choć nie tylko, bo przez swego ziemskiego przedstawiciela – ogień – również siły niszczycielskiej. Swoje solarne bóstwa mieli Grecy, Persowie czy Słowianie nie inaczej było w Indiach, gdzie kult Słońca datuje się od czasów prehistorycznych.
Ciekawe jest indyjskie podejscie do słońca – oczywiście bardziej duchowe, wewnętrzne. Mantra pochodząca z Rygwedy (III.62.10) mówi:
Medytujmy nad
Przepięknym promiennym światłem Kosmicznego Słońca
Niech oświeci ono nasze umysły
I ochroni nasze działania
Surya Namaskara może być praktykowna na poziomie wyłącznie fizycznym, jednak esencja praktyki powitania słońca to praktyka sadhany (mentalny środek do osiągnięcia celu) czyli włączenie do praktyki asan – pranajamy, mantr i medytacji czakr.
Od czego zacząć
Asany czyli postawy fizyczne.
Surya Namaskar to sekwencja zwykle 12 asan (dokładny ich opis umieścimy w kolejnym artykule). W zależności od pochodzenia, sekwencje różnią się nieco między sobą nie tylko sposobem wykonywania, ale i nazwą. „dr. Swami Gitananda z Aśramu Ananda w Pondicherry stwierdził, że zdołał rozpoznać 17 wyraźnie różniących się od siebie sposobów wykonywania…inne źródła wspominają nawet o 50” (K. Stec Dynamiczne Surjanamaskar).
Praktykę należy rozpocząć od dokładnego przestudiowania asan i kolejności ich wykonywania. Najpierw powoli, tak, żeby poczuć i zsynhronizować ciało w każdym ruchu sekwencji. Kiedy już osiągniemy płynność i pewność ruchów, dodajemy oddech.
Prawidłowy oddech
Każdej z asan sekwencji przypisany jest odpowiedni oddech. Generalnie rzecz ujmując podczas rozciągania, wygięć w tył wykonujemy wdech, przy skłonach wydech. Należy pamiętać, że odddychamy przez nos, a jeżeli mamy z tym kłopot należy koniecznie oczyścić górne drogi oddechowe wykonując jala neti.
Mantry
Siłę wibracji dźwięków mantr wpływa zarówno na ciało i umysł. Mogą ale nie muszą mieć znaczenia (słownego). Mantry Surya Namaskar mają właściwości energetyzujące. Podstawowe to mantry bija (bidża): Hram, Hrim, Hrum, Hraim, Hraum, Hrah. Powtarza się je dwa razy w trakcie jednej sekwencji.
Jeżeli chodzi o tempo, to istnieje pełna dowolność. Sekwencje można wykontwać tak szybko lub tak powoli, jak jest nam wygodnie, tak jak w danej chwili czujemy. Należy uważać ze zbyt szybkim tempem, ponieważ ważne jest utrzymanie odpowiedniego oddechu i mantry przy konkretnym ruchu (asanie).
Ilość powtórzeń zależy od czasu jakim dysponujemy, a przede wszystkim od stanu zdrowia. Początkujący mogą rozpocząć od dwóch czy trzech rund, systematycznie, wraz ze wzrostem sił i poprawą kondycji zwiększając ich liczbę.
Surya Namaskar najlepiej praktykować o świcie, zaraz po porannej toalecie, z pustym żołądkiem. Poranna praktyka ożywia ciało i umysł. Daje energię na cały dzień. Z kolei wieczorem relaksuje ciało, jeżeli wykonamy asany w wolniejszym tempie i zakończymy dłuższym relaksem i medytacją.
Choć Surya Namaskar to praktyka dla każdego, jednak kobiety w ciąży, osoby z nadciśnieniem, przepukliną i problemami z kręgosłupem nie powinny wykonywać asan w takiej konfiguracji.
Korzyści płynące z praktyki Surya Namaskar
Surya Namaskar nie tylko w sensie fizycznym ale i psychicznym wpływa na nas pozytywnie.
- wspomaga trawienie
- wspomaga usuwanie toksyn z organizmu
- wspomaga układ krążania
- wspomaga układ oddechowy
- wspomaga układ hormonalny
- wspomaga system nerwowy
- poza fizycznymi, pozytywwnie wpływa na psychikę, daje spokój umysłu, redukuje stres