Surya Namaskar

0
1341
Beautiful Woman feeling free in a beautiful natural setting.

Słońce od zarania dziejów było punktem centralnym wielu staroźytnych religii. Symbolem nieskończoności, siły twórczej, życia, choć nie tylko, bo przez swego ziemskiego przedstawiciela – ogień – również siły niszczycielskiej. Swoje solarne bóstwa mieli Grecy, Persowie czy Słowianie nie inaczej było w Indiach, gdzie kult Słońca datuje się od czasów prehistorycznych.

Ciekawe jest indyjskie podejscie do słońca – oczywiście bardziej duchowe, wewnętrzne. Mantra pochodząca z Rygwedy (III.62.10) mówi:

Medytujmy nad

Przepięknym promiennym światłem Kosmicznego Słońca

Niech oświeci ono nasze umysły

I ochroni nasze działania

Surya Namaskara może być praktykowna na poziomie wyłącznie fizycznym, jednak esencja praktyki powitania słońca to praktyka sadhany (mentalny środek do osiągnięcia celu) czyli włączenie do praktyki asan – pranajamy, mantr i medytacji czakr.

Od czego zacząć

Asany czyli postawy fizyczne.

Surya Namaskar to sekwencja zwykle 12 asan (dokładny ich opis umieścimy w kolejnym artykule). W zależności od pochodzenia, sekwencje różnią się nieco między sobą nie tylko sposobem wykonywania, ale i nazwą. „dr. Swami Gitananda z Aśramu Ananda w Pondicherry stwierdził, że zdołał rozpoznać 17 wyraźnie różniących się od siebie sposobów wykonywania…inne źródła wspominają nawet o 50” (K. Stec Dynamiczne Surjanamaskar).

Praktykę należy rozpocząć od dokładnego przestudiowania asan i kolejności ich wykonywania. Najpierw powoli, tak, żeby poczuć i zsynhronizować ciało w każdym ruchu sekwencji. Kiedy już osiągniemy płynność i pewność ruchów, dodajemy oddech.

Prawidłowy oddech

Każdej z asan sekwencji przypisany jest odpowiedni oddech. Generalnie rzecz ujmując podczas rozciągania, wygięć w tył wykonujemy wdech, przy skłonach wydech. Należy pamiętać, że odddychamy przez nos, a jeżeli mamy z tym kłopot należy koniecznie oczyścić górne drogi oddechowe wykonując jala neti.

Mantry

Siłę wibracji dźwięków mantr wpływa zarówno na ciało i umysł. Mogą ale nie muszą mieć znaczenia (słownego). Mantry Surya Namaskar mają właściwości energetyzujące. Podstawowe to mantry bija (bidża): Hram, Hrim, Hrum, Hraim, Hraum, Hrah. Powtarza się je dwa razy w trakcie jednej sekwencji.

Jeżeli chodzi o tempo, to istnieje pełna dowolność. Sekwencje można wykontwać tak szybko lub tak powoli, jak jest nam wygodnie, tak jak w danej chwili czujemy. Należy uważać ze zbyt szybkim tempem, ponieważ ważne jest utrzymanie odpowiedniego oddechu i mantry przy konkretnym ruchu (asanie).

Ilość powtórzeń zależy od czasu jakim dysponujemy, a przede wszystkim od stanu zdrowia. Początkujący mogą rozpocząć od dwóch czy trzech rund, systematycznie, wraz ze wzrostem sił i poprawą kondycji zwiększając ich liczbę.

Surya Namaskar najlepiej praktykować o świcie, zaraz po porannej toalecie, z pustym żołądkiem. Poranna praktyka ożywia ciało i umysł. Daje energię na cały dzień. Z kolei wieczorem relaksuje ciało, jeżeli wykonamy asany w wolniejszym tempie i zakończymy dłuższym relaksem i medytacją.

Choć Surya Namaskar to praktyka dla każdego, jednak kobiety w ciąży, osoby z nadciśnieniem, przepukliną i problemami z kręgosłupem nie powinny wykonywać asan w takiej konfiguracji.

Korzyści płynące z praktyki Surya Namaskar

Surya Namaskar nie tylko w sensie fizycznym ale i psychicznym wpływa na nas pozytywnie.

  • wspomaga trawienie
  • wspomaga usuwanie toksyn z organizmu
  • wspomaga układ krążania
  • wspomaga układ oddechowy
  • wspomaga układ hormonalny
  • wspomaga system nerwowy
  • poza fizycznymi, pozytywwnie wpływa na psychikę, daje spokój umysłu, redukuje stres